Reacties op het vorige nummer Reactie op de voorplaat De prachtige foto op de voorplaat leverde ons een paar wel kome aanvullingen op met betrekking tot de schuit die bij de Kromme Brug lag. Jan de Jong meldde ons het volgende. "Hier wordt vermeld dat er wat apparaten op de achtersteven van de schuit liggen, be doeld om er werkzaamheden mee te verrichten. Ten eerste is het de voorsteven. Tussen de mannen op de schuit ziet u de onderkant van de mast. Hier ligt aan het uiteinde lood of een ander metaal op om de mast gemakkelijker te kunnen strijken of omhoog te zet ten. Vóór dat metaal liggen op de mast twee beunen. Als de mast rechtop staat, liggen deze beunen op het gat wat u onder de mast en achter het hekje ziet. Dit is natuurlijk voor de veiligheid. Het gat waar de onderkant van de mast in verdwijnt wordt ook wel de wip uit genoemd. Natuurlijk zullen er nog wel enkele namen voor deze uitsparing de ronde doen. De boot zou een kleine tjalk kunnen zijn. Voor de rest wil ik u melden dat ik geen verstand van boten heb en dat ik dit blad met steeds meer interesse lees." Onze donateur J. van der Gulik uit Andijk schreef ons het volgende. "Even wat opmerkingen bij de voorplaat op de om slag van het jaarboek 2011. De schuit is vermoedelijk een kleine Tjalk of Skutsje. Op de foto is de voorsteven zichtbaar en niet het roer. Bij deze kleine scheepjes lag het watervat op de voorste ven, bij het roer was daarvoor geen plaats. Wat als lading wordt genoemd is de gestreken mast, duidelijk zichtbaar het contra gewicht. Op de mast tegen het contragewicht ligt de afdekking van de doorlaat in de voorsteven van het contragewicht. Tevens is op de stevenbalk de katrol met haak zichtbaar voor de voorver- staging van de mast. Ik hoop dat dit veel duidelijk maakt bij deze foto." Ons bestuurslid Jan Marsman jr. haakte in op het bericht van J. van der Gulik. "Tjalken en skutsjes zijn volgens mij typisch Friese schepen. Zou het geen zgn. damschuit kunnen zijn? Op meerdere ansichtkaarten uit begin 20e eeuw staan kleine zeilvrachtscheepjes." 8 Oktober 2012

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 9