het vorige nummer We hebben veel reacties binnen gekregen. Het leken er wel meer dan andere jaren. Misschien waren de onder werpen hier ook wel debet aan. De Laanweg Jellie Wit-Barten schreef het volgende: Ik heb genoten van het artikel over de Laanweg en dan vooral de foto's van de oude Roskambrug en de foto's van de huizen van Verburg. De reden is dat mijn Opa en Oma Kamminga - Heeringa) destijds op jonge leeftijd met hun ouders uit Friesland naar Langedijk zijn gekomen. Dit was hen aangeraden door (hun) dominee Verburg, die toentertijd in de regio Holwerd een gemeente had (volgens de gegevens die in onze familie be kend zijn, zou deze dominee Verburg familie zijn (oom?) van Peter en Henk Verburg van de conservenfabriek). Zij hebben gewoond in de huizen van Verburg, maar wij hadden daar als familie geen foto's van en nu dus wel. Verhaal bij de foto's: Mijn Opa en Oma vertelden wel eens het verhaal van de viskar die regelmatig over de brug van uit de Spoorstraat naar de Laanweg kwam. Op zekere dag werkte de rem van deze viskar niet goed. Het gevolg was dat de viskar met hoge snelheid van de brug afreed en strandde op zijn kant in het grind voor de huizen van Verburg. De vis viel uit de kar en was onverkoopbaar. Voor de verkoper een strop en voor de families die in de huizen woonden een onverwachte heel fijne traktatie." Het Waartje Het verhaal over schaatser Willem Kos en over de Laan- weg, van Dick van der Woude, was aanleiding voor Rens Valkonet om ons wat te sturen. Hij voegde er ook foto's bij. Hij schrijft: 'Een hardnekkig verhaal wat de ronde deed ging over het Waartje. Oorspronkelijk was dat ondiep en uitstekend geschikt om als schaatsbaan 's winters te gebruiken. Dit is in de twintiger jaren en later ook gebeurd. Er zijn toen ook grote officiële wedstrijden ge organiseerd. Willem Kos (veel te jong gestorven, ik heb nog een foto van de begrafenis) was een goede schaatsenrijder in die tijd, die ook voor Nederland werd uitgezonden. Dit gold later ook voor Jan Langedijk en Jan van Zijl. Van de laatste werd beweerd dat hij een prachtige techniek had, maar te weinig echte snelheid. Hij mocht dan soms op eigen kosten mee met de ploeg naar Davos. Jan van Zijl was een verdienstelijk schaatser, maar heeft zich bij twee NK's niet kunnen kwalificeren voor het eindklassement. Het gemeentebestuur van Oudkarspel onder burgemeester Wijnvelt heeft er een einde aan gemaakt dat het Waartje nog geschikt was als schaatsbaan. Het stuk water werd na melijk uitgebaggerd, de grond werd verkocht of had men nodig voor de aanleg van de provinciale weg van Verlaat naar Koedijk. Als ijsbaan was het Waartje toen niet meer geschikt. Mijn vader was actief in de ijsclub en bij tijd en wijle werd daar dan nog steeds over gemopperd (Wijnvelt heeft nog lang na z'n burgemeesterschap in Oudkarspel bij de NH-kerk gewoond). In dit kader past het wel om een oude foto van een schaats- groepje op het Waartje te plaatsen. Een leuke winterfoto op Het Waartje Van links naar rechts: l.Trijnie Kostelijk, 2.Jantje Kos, 3.Marie Slotemaker, 4de Geus, 5.Marie de Leeuw, 6.Annie de Geus, 7.Els Zeeman, 8.Marie Kos (van Jan Kos), 9.Alie Meurs, lO.Mien Cornelissen, ll.Trien Maars, 12. Marie Kos(?), 13.onbekend. Oktober 2012 Redactie 4

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 5