Noord-Scharwoude Nieuw boek C.O.O.G over Noord-Scharwoude en de buitendijkse Noord-Scharwouder polder meer dan 4 eeuwen water- en veldnamen Coördinatie Onderzoek Oud Geestmerambacht hun kool in een treinwagon laden. Broek op Langedijk is bijzonder slagvaardig in deze concurrentiestrijd en weet al in 1902 zo'n aftakking te realiseren. De meeste tuinders gaan nu daar heen en vanaf dat jaar kwijnen de andere veilinkjes in de gehele omtrek weg, ook in Noord-Scharwoude. Er is zelfs sprake van een tweede aan te leggen treinverbinding van Dirkshorn naar Broek op Langedijk. Die zou ten westen van Langedijk lopen en Oudkarspel, Noord- en Zuid-Scharwoude simpelweg voorbij rijden. Op het nippertje gaat dat plan niet door. Nu kan Noord-Scharwoude in samenwerking met omlig gende dorpen een eigen spoorlijn naar het dorp zien te krijgen. Dat lukt uiteindelijk in 1915. In dat jaar komt er een veilinggebouw, de Noordermarktbond, en een spoor lijn naar het dorp tot die veiling. Oproep voor foto's In het begin is er in Noord-Scharwoude een veiling geweest aan het Gorterdiepje. Later is die 100 meter naar het zuiden verplaatst naar de Papemersloot. Daar stond een echt gebouw dat als vaarveiling dienst kon doen. Maar bij het station Noord-Scharwoude is er ook jarenlang een veiling geweest. Die begon in september 1899 en ging door tot er in 1915 de nieuwe grote veiling de Noordermarktbond werd gebouwd aan de Wuiversloot. Nu komen we tot een merkwaardig punt: tot heden is daar geen enkele foto van bekend! Dat is toch moeilijk voor te stellen. Langedijk gebeurt. Daar vindt in 1902 namelijk een enorme verandering plaats. Tot 1902 zijn er overal kleine veilingen waar tuinders hun producten kunnen aanbie den. Dat kan in de dorpen Broek op Langedijk en Noord- Scharwoude zelf, maar ook bij de stations van Broek op Langedijk en Noord-Scharwoude. Beide dorpen streven er naar een aftakking te krijgen van het spoor naar hun veiling in het dorp. Dan kunnen de tuin ders gemakkelijk die aftak king varend bereiken en direct Vandaar een oproep aan alle lezers: Bent u in het bezit van zo'n foto of weet u waar zo'n foto te vinden is: de redactie van de Otterplaat is daar zeer in geïnteresseerd! Veiling Papemersloot, met een echte vaarveiling 44 Oktober 2012 Fcn uitgave van tic Slichiing

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 45