eum: Ibr •roeiker er ins jaar TUL Arie Kaan Het gebouw van de Broeker Veiling staat er in 2012 precies 100 jaar Jubileumjaar 2012 Groots is het jubileum van de Broeker Veiling gevierd in 2012. Eigenlijk ging het zelfs om twee jubilea: de start van het veilen per afslag van groente in 1887 (nu dus 125 jaar geleden) en het 100-jarig bestaan van het huidige veiling gebouw. Er waren vele festiviteiten en prinses Maxima kwam zelfs persoonlijk langs om een expositie te openen. Een jubileumboek dat de geschiedenis van die 125 jaar beschrijft neemt de lezer mee naar de tijd dat het veilen is ontstaan. Maar niet alleen dat, in breder verband wor den de leefomstandigheden beschreven waarin de Lan- gedijker tuinders hun brood moesten zien te verdienen. Die omstandigheden waren vaak zo zwaar dat rustig ge sproken kan worden van een harde strijd om het bestaan. Hoe begon het allemaal Het blijft toch erg toevallig dat het veilen per afslag in 1887 in Broek op Langedijk is begonnen. Want geveild werd er al lang en een afslag was er al bij meerdere pro ducten. Juist die combinatie van veilen per afslag bij groente is het unieke geweest op die dag van 29 juli 1887. De dag dat tuinder Dirk Jongerling aan komt varen met een schuit bloemkool en merkt dat de kooplui wel erg graag zijn bloemkool willen kopen. Na een periode van grote droogte en veel kou wordt er namelijk bijna geen bloemkool geleverd door de tuinders. Dat is in 1887 het hoofdproduct van Langedijk en daarom is het zo lastig voor de handel dat er bijna niets op de markt komt. Ja, de markt, en beslist nog geen veiling. De groentemarkt, die een prijs oplevert door vraag en aanbod, is overal bekend en vindt ook plaats bij de Bakkersbrug in Broek op Langedijk. Juist het veilen van groente begint pas op vrijdag 29 juli 1887 omdat schipper Jan Dirkmaat tuinder Jongerling aanraadt dan maar per afslag te veilen. De start is dus bekend, maar het duurde nog jaren voordat veilen door iedereen werd geaccepteerd en langer duurde dan alleen de zo mermaanden. Jubileumboek In het jubileumboek staat uitge breid beschreven hoe de veiling zich verder ontwikkelde en welke problemen er moesten worden op gelost. Het was immers allemaal nieuw wat er gebeurde. Afslag Broeker Veiling Oktober 2012 41 HuiFum BroekefVeïlInE 125 jaar vaarveïltng

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 42