Vo verpeinzingen bij de voorp ooirwooirciL Redactie Het is rond het jaar 1900. Onze fotograaf Van der Aa uit Alkmaar is naar Noord-Scharwoude gegaan. Verscheide ne mensen hebben hem zien gaan met zijn grote houten camera op statief. Uit Broek op Langedijk en Zuid-Schar- woude hadden ze trouwens al gehoord dat er zo'n man met een 'kiekkast' was gesignaleerd. Een paar moeders met kinderen zijn naar buiten gekomen. Sommige kinde ren zijn goed 'ingebakerd' want het is kennelijk koud. Links heeft een jochie zijn hoepel gehaald. Misschien heeft hij die wel pas gekregen en wil hij die aan die vreemde meneer laten zien. In de verte staat een man met een handkar. Hij wacht even en draait zich om. Zo direct moet hij met zijn kar de Mosselenbrug op. Dat is met een lading op de kar altijd een zwaar klusje. Alle huizen hebben hekken ter afscheiding van de Dorpsstraat. Oorspronkelijk waren het allemaal houten hekken zoals rechts te zien is, maar de ijzeren hekken worden in rap tempo populair. Het hek naar de boerderij links heeft zelfs een mooie ijzeren poort gekregen. Bij het winkeltje van Jacob Jong is het niet zo druk op straat als op de andere plaatsen waar de fotograaf heeft gestaan. Jacob Jong is nog maar net naar Noord-Scharwoude gekomen. Op 1 juni 1899 heeft hij de kruidenierszaak en handel in zakken en touw overgenomen van Piet de Wit. Jacob is afkomstig van Schelling- woude onder Amsterdam, waar hij in 1875 werd geboren. Een jonge ondernemer dus. Hij is net begonnen met de verkoop van wat wortelzaad. Hoewel hij vol ambitie zit, weet hij nog niet hoe dat later zal uitgroeien naar een groot bedrijf. Voorzitter We hebben opnieuw geweldig veel positieve reacties gehad op ons vorige nummer. Het nieuwe uiterlijk met elke keer een ander dorpsgezicht valt zeker in de smaak. Gelukkig reageren lezers als er iets verkeerd werd ge- interpreteerd, zoals de blunder om de achtersteven van een schuit als voorsteven aan te duiden. We zijn blij met alle reacties. Het bewijst dat men zich betrokken voelt bij onze Otterplaat. Dit jaar hebben we weer een breed scala aan onderwer pen. Sommige haken in op ons thema dat we in 't Regt- huis hadden: cafés. Zo stuurde Annie Beemsterboer-Vij- zelaar ons spontaan een verhaal met leuke herinneringen aan café Marktzicht. De kinderen Ter Burg geven ons een kijkje in het reilen en zeilen in café Fortuin van hun ou- ders. Rens Valkonet zette zijn jeugdherinneringen aan Oudkarspel op papier, verlucht met foto's die zeker her kenning zullen geven bij onze lezers. Ronald van Schoorl en Jan Spaansen reageerden op ons verzoek om eens wat in te sturen voor de Otterplaat. Ver der een verslag van Ed Kueter hoe hij betrokken raakte bij de restauratie van de Verburggevel. Onze vaste medewerkers zijn intussen Arie Kaan en Jaap Kroon geworden. Elk jaar kan de redactie weer op hen rekenen met artikelen en hulp bij de eindredactie. We hebben ook dit jaar weer geprobeerd om een smaak volle Otterplaat aan u voor te schotelen. Wij wensen u, zoals elk jaar, veel lees- en kijkplezier toe. 2 Oktober 2012

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 3