Jaap Kroon Achterste rij staand vlnr: dhr J. Kostelijk, Rens Kant, dhr. Spaans, dhr. Beers, dhr. Raven, Jan Koopman, Aldert de Wit en Jan Swart; Achterste rij zittend vlnr: dhr. Waterdrinker, mevrouw Kostelijk-Korf, mevrouw Raven, mevrouw Kostelijk-Glas en dhr. Koster; Middelste rij vlnr: mej. Pijs, dhr. Riedel, dhr. Goed, mevrouw Goed, Marie Bak, mevrouw Duijvis, mevrouw De Jong, mevrouw Carnas, mevrouw Van Leijen, dhr. Akkerman en Aris Berkhout; Voorste rij (personeel) vlnr: Alie Hendrickx, Sonja Wijn, Tiny de Jong, mevrouw Karnas en Hannie Wijn. Tegen het eind van de jaren vijftig woonde mijn opa in bejaardentehuis "Buitenzorg" in Oudkarspel. Hij heeft er maar een paar jaar gewoond, maar toch heeft dit tehuis met haar bewoners destijds indruk op me gemaakt. Ik kwam als kind vaak bij mijn opa, volgens mij wel twee keer per week, maar ik weet ondertussen dat je niet altijd op je geheugen kunt vertrouwen. Geschiedenis In 1913 kocht de diaconie van de Nederlands Hervormde Gemeente Oudkarspel een grote boerderij van het Geest- merambacht. Het pand had dienst gedaan als polderhuis, waartoe het blijkbaar niet geschikt meer was. De diaco nie kocht het pand met de bedoeling er een bejaarden huis in te beginnen. Het eerste kasboekje van het "huis voor oude van dagen" begint in augustus 1913, dus blijk baar heeft de diaconie dit voornemen meteen ten uitvoer gebracht. Behalve een tweetal kasboekjes heb ik over de beginperiode van het bejaardentehuis weinig informatie kunnen vinden. Hoe het pand in het begin ingericht was en hoeveel mensen er woonden weten we niet. Waarschijn lijk zijn daar zijn geen gegevens over bewaard gebleven. Ik kom wel tegen dat in het bejaardentehuis ook mensen met een "sociale plaatsing" woonden. Dat waren mensen die weliswaar nog niet bejaard waren, maar om de een of andere reden niet (meer) voor zichzelf konden zorgen. In de jaren vijftig gingen ouderen al op betrekkelijk jonge leeftijd in een bejaardentehuis. Deze bewoners waren vaak nog best kwiek. Als je dan echt iets begon te manke ren was je onder de pannen. Hierdoor bestond het bewo nersbestand uit een gemêleerd gezelschap. In de eerste stukken die ik heb gevonden heet "Buitenzorg" nog "Huis voor ouden van dagen". In 1947 38 Oktober 2012

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 39