e ie mi\ ien <c ie <g .c LDcILIK Jaap Kroon Inleiding In mijn artikel over de metor heb ik uitgelegd dat mijn opa in 1909 een stuk land onder Sint Maarten heeft ge kocht. Dit artikel gaat over de bakfiets die opa kocht in verband met de aankoop van dit stuk land. Verhaal Sint Maarten was vanaf Zuid-Scharwoude een heel eind kloeten. Hij vroeg wel eens jongelui de volle koolschuit van Sint Maarten naar Kalverdijk te brengen. Als de schuit in Kalverdijk lag, was die al zo'n beetje halverwege. Voor een zakcentje deden deze jongens dit graag. Als opa en mijn vader naar Sint Maarten moesten om te schoffelen was de schuit onhandig. Het was uren varen terwijl je er op de fiets betrekkelijk gauw was. Opa had daarom een bakfiets aangeschaft waar alle spullen, die ze op zo'n schoffeldag nodig hadden, in konden. In Sint Maarten had hij bij een bekende een klein schuitje aan de wal liggen. Hij mocht daar ook de bakfiets neerzetten. De spullen gingen vanuit de bakfiets in het schuitje, een paar minuten varen en de mannen konden aan het werk. In de regel ging opa op de fiets en mijn vader op de bakfiets. Ongeluk Op een dag waren ze al fietsend bij de Ambachtsdijk in Oudkarspel aangekomen. Opa wilde nu ook wel eens proberen met de bakfiets te rijden. Een bakfiets rijdt an ders dan een fiets en daar was hij niet op bedacht. Om een lang verhaal kort te maken, hij had nog geen tien me ter gefietst of hij belandde met bakfiets en al in de sloot. Opa had zich gelukkig niet bezeerd en de spullen konden onbeschadigd uit de sloot gehaald worden. Uiteindelijk ontbrak er alleen een laars. Inmiddels had zich op de plaats des onheils een flinke groep kinderen verzameld. Het speet opa bijzonder dat er een laars verdwenen was en hij besloot een gulden uit te loven voor degene die de laars boven water zou halen. Nu moet ik er bij vertellen dat dit verhaal in de crisisja ren speelde. Kinderen moesten toen heel wat werk ver zetten om een gulden te verdienen. In een mum van tijd sprongen diverse kinderen te water en ze gingen op zoek. Opa zich realiserend, dat hij misschien ook wel voor een kwartje zijn laars terug had kunnen krijgen, keek een beetje beteuterd toe. Hij had dit niet verwacht. Niet lang daarna kwam een van de kinderen met de laars aanzet ten. Opa vermande zich, trok de knip en betaalde het kind de beloofde gulden. Dit verhaal is bij ons thuis vele malen aan de koffietafel verteld. Vijftig jaar later Misschien wel vijftig jaar later hoorde mijn broer Gerrit ditzelfde verhaal op een biljartavond. De verteller, Cor Biersteker, bleek degene te zijn die destijds de laars had weten te vinden. Het klopte allemaal precies. Ook Cor had het verhaal al vele malen met genoegen verteld. Cor en Gerrit hebben er tijdens de biljartavond nog weer eens smakelijk om gelachen. Slot In de oorlog is opa gestopt met het gebruik van zijn land in Sint Maarten. De belangrijkste reden was dat er geen benzine voor de Albin meer verkrijgbaar was. Ondertus sen was er ook goede tuingrond in Langedijk beschikbaar gekomen. Hij kon de grond in Sint Maarten verpachten en dat heeft hij toen gedaan. Na afloop van de oorlog is het er niet meer van gekomen het land weer zelf in ge bruik te nemen. Hij heeft de grond wel zijn hele leven in eigendom gehouden. Na zijn overlijden in 1963 is het verkocht. Wat er met de bakfiets is gebeurd weet ik niet. Opa Jacob Kroon (1885 -1963), foto uit 1935 Oktober 2012 35

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 36