e metor Jaap Kroon Aanleiding Inleiding In 1909 kocht mijn opa een perceel tuingrond van ander half hectare nabij Sint Maarten. In onze ogen was dat niet zo'n verstandige aankoop, want opa had zijn bedrijf in Zuid-Scharwoude. Het vervoer van de producten ging in die tijd nog met grote houten pramen op kloetkracht. In die tijd was rond Zuid-Scharwoude geen goede tuin grond te koop en opa wilde zijn bedrijf uitbreiden. Deze aankoop in Sint Maarten was eigenlijk de enige mogelijk heid. Het afleggen van grote afstanden was in die tijd niet abnormaal. Ik heb eens een interview gehouden met een zoon van een paardenhandelaar uit Obdam. Die vertelde dat de op de markt in Utrecht gekochte paarden vaak lo pend vanuit Utrecht naar Obdam gebracht werden. We praten ongeveer over dezelfde periode. Hoe het ook zij, opa had het land en het was best land. Een zwaar beladen houten praam was met de kloet haast niet vooruit te branden. Opa had gehoord dat zo'n nieu werwetse ijzeren vlet veel lichter voer. In 1912 kon hij zijn houten praam bij schuitenmakerij De Wit uit Koedijk in ruilen voor een ijzeren vlet. Deze schuitenmaker had de vlet in 1911 gebouwd. Opa was door deze aankoop de eerste bezitter van een ijzeren vlet in Zuid-Scharwoude. Motor De vlet beviel uitstekend, niet in de laatste plaats door dat de firma De Wit goed werk had afgeleverd. Toch bleef Sint Maarten een heel eind varen. Zo rond 1919 versche nen in de omliggende dorpen de eerste motoren in schui ten en dat wilde opa ook. Hij kocht dat jaar een motor van het merk Wolf und Struck. In verband met het plaatsen van deze motor moest de vlet anderhalve meter verlengd worden. Schuitenmakerij De Wit uit Broek op Langedijk verzorgde de werkzaamheden. Helaas was de aankoop geen succes. Hij was de eerste in Zuid-Scharwoude die een motor in zijn vlet liet zetten en hij kon dus ook ner gens zijn oor te luisteren leggen. Ik verdenk hem er ook van geen sterk gevoel voor techniek te hebben gehad. Opa heeft een motorfiets gehad, een Indian, maar ook die aankoop was geen groot succes. Op enig moment kwam hij, oma achterop, zacht maar nadrukkelijk tegen een boom tot stilstand. Oma wilde beslist niet meer mee en ik denk dat opa daarna ook niet vaak meer op de Indian heeft gezeten, maar dit terzijde. Uiteindelijk viel het besluit de motor te vervangen door een andere Wolf und Struck, maar ook die motor bleek een zorgenkind. Met de aanschaf van een motor van het merk Albin in 1933 kwam er een einde aan de ellende. Dit was een twee-cilinder-motor van 6 PK. Tot 1958 heeft deze motor tot volle tevredenheid gedraaid. Deze motor is daarna in het bezit gekomen van Willem Leegwater die er jarenlang mee heeft gevaren. Als ik goed geïnformeerd ben is de Albin nog steeds regelmatig in gebruik en loopt hij nog als een zonnetje. Probleem was dat er destijds aan de westkant zoveel flap in de sloot lag, iets waar de wa- tergekoelde Albin veel moeite mee had. In die tijd kwamen de Listers op de markt. Dit waren luchtgekoelde dieselmotoren. De vlet was inmiddels in gebruik bij mijn vader, die in 1958 besloot de Albin te ver vangen door een tweecilinder 8 V pk Lister-motor. Vader kon aan deze motor een spuitslang bevestigen waardoor hij de koolplanten niet meer één voor één met een emmer hoefde te natten. Zo'n 30 jaar geleden kon broer Gerrit een tweecilinder 15 pk Lister kopen die in gebruik was geweest als stroomag- gregaat. Gerrit heeft de oude Lister toen vervangen door deze wat zwaardere. De oude Lister staat nog steeds bij mijn broer Arjen in de schuur en kan als het moet zo weer bedrijfsklaar worden gemaakt. Slot Tot zo'n 35 jaar geleden is de vlet dagelijks in gebruik geweest. Daarna werd het langzamerhand minder. Nu wordt hij alleen nog maar aangeslingerd voor een ple ziertochtje. Zoals gezegd, hij verkeert nog in een uitste kende staat en kan zeker nog wel honderd jaar mee. Gerrit Kroon (geboren 1952) sturend op de metor In 1912 werd mijn opa Jacob Kroon uit Zuid-Scharwoude eigenaar van een ijzeren vlet. Deze vlet is inmiddels 100 jaar in de familie en verkeert nog in een uitstekende staat. De eeuwling wordt alleen de laatste 35 jaar niet meer in tensief gebruikt. Over deze vlet is best wel iets interes sants te vertellen. 34 Oktober 2012

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 35