Z int I ^en z^ome]rd He ^angewarmelaaipjngci in lijk H Jan Spaansen Zomerdel Wie kent een zomerdel in het Geestmerambacht, waarbij ik niet doel op een nogal vrijpostig loslopende dame van gewillige zeden. Ik laat u direct weer uit mogelijk zwerige gedachten landen op Westfriese bodem en ga met u eeu wen terug, toen in het historische Geestmanner-ambacht kleine meertjes door natuur en mensenwerk tussen de ak kers ontstonden. Door de verkaveling zijn de meeste ver dwenen, doch een paar zijn overgebleven. Het Oosterdel ten oosten van Broek op Langedijk is wel het meest bekende, welke vrijwel in oorspronkelijke staat mocht blijven bestaan. De toenmalige gemeenteraden van Langedijk en Sint Pan- cras namen besluiten over naamgeving bij en rond het recreatiemeer. Zo kon het gebeuren dat de waterplas in het recreatiegebied van het Geestmerambacht de officiële naam Zomerdel heeft gekregen. Vanaf het ontstaan werd dat in de volksmond 'het Geestmerambachtmeer' of kort weg 'het Meer'. Dit Zomerdel is nooit echt ingeburgerd, want wij surfen op 'het meer', lopen om 'het meer' en doen aan nog veel meer gezonde en vermakelijke activiteiten rond 'het meer'. Geestmannen- en vrouwen van nu, hoge-, middelbare- en nog bedaardere leeftijd weten dat bij Broek op Langedijk in het Geestmerambacht een Zomerdel en ook de Zomersloot was. Zomersloot is nu een straatnaam in het uitbreidings plan Bruggesloot. Veel autochtone Langedijkers verzetten zich destijds tegen woningbouw ten westen van de Westelijke Rand weg. Van de (woning)nood werd een deugd gemaakt, de naam Bruggesloot werd besmet verklaard en de wijk werd officieel Mayersloot-West genoemd. Toch wonen veel 'teugenstemmers en hun kinde ren' nu wel comfortabel zelfs aan of rondom de Bruggesloot. Een zelfde fenomeen manifesteerde zich ook in Sint Pancras, waar ook zo'n nimby-achtig achterhoedegevecht werd geleverd over het bouwen ten oosten van "de Singel. Ook in ons mooie woongebied geldt dat het leven niets anders is dan een aaneenschake ling van veranderingen. Folklore is mooi en alle goede bedoelingen ten spijt, je kon on mogelijk van het hele Geestmerambacht een openluchtmuseum maken. Gelukkig is met het Oosterdel op een waardevolle wijze een stuk historie bewaard gebleven. 'Veranderingen' Wie kon ten tijde van de ruilverkaveling bedenken dat het recreatiegebied Geestmerambacht, met de diep gezogen Zomerdel voor de bouwzandwinning voor Alkmaar-Noord, thans zo'n prominente plaats en betekenis heeft. Ik ben blij dat er ook toen visionaire geesten waren die voor ons rondom de Zomerdel het nut en de noodzaak van zoveel publieke ruimte met de huidige bevolkingsdruk hebben toegedacht. Rond 1970 zag ik in de planningskeuken van Alkmaar een schetsplan om rond Alkmaar een rondweg aan te leggen. Het toen geplande tracé had 2 x 3 rijbanen en een vlucht strook met nogal wat ongelijkvloerse kruisingen. Aan de noordzijde wel een kilometer ruimer geschetst dan de hui dige ring. De omliggende dorpen kregen daar lucht van en hun bestuurders en bewoners waren in alle teugenstad se staten. Nu zijn hun kinderen en kleinkinderen in alle staten als zij, voor de zoveelste keer zo dicht bij huis, op die krappe gelijkvloerse noordkant in de file staan. Ene professor Ter Veld adviseerde in dat tijdsgewricht de toenmalige gemeenten rond het Geestmerambacht zich samen te voegen tot één gemeente, om zo tegenwicht te kun nen bieden aan het oprukkende Alkmaar. In een daarover gehouden enquête onder bestuurders stemde 98 teugen. De dorpskastelein Huib Tiebie uit mijn geboortedorp Kalver- dijk, tevens gemeenteraadslid van Harenkarspel, had reeds als grap in een raadsvergadering de naam Sint Langewar- meharingdijk durven voorstellen. De vernoemde en betrok ken gemeenten waren immers Sint Pancras, Sint Maarten, Langedijk, Warmenhuizen, Harenkarspel en Koedijk De zandzuiger volop in bedrijf bij de aanleg van het recreatiemeer Geestmerambacht, omstreeks 1973 (foto uit nummer 3 van een uitgave van de Streekverbeteringscommissie Geestmerambacht) Oktober 2012 33

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 34