Moin skoöltoid in Oudkarspel "Denkend aan Holland; zie ik breede rivieren; traag door oneindig laagland gaan" In de loop van de jaren 50 kwam er een nieuwe ijsbaan achter het 2e veld van DTS tegen Het Waartje 3) aan. De laatste Dorpentocht heb ik met voetballers van DTS gereden in de winter van 1969-1970. Dat was tevens de al lerlaatste. De verkaveling van het Geestmerambacht was begonnen. Oudkarspel is daarna drastisch veranderd. Zo begint een beroemd gedicht van Marsman met als titel "Denkend aan Holland". Voor Holland denk ik aan Oud karspel en voor de rivieren denk ik aan de vele sloten. Tot slot De school in Oudkarspel was een normale en degelijke school. Het leven ontwikkelde er zich dan ook als in een rimpelloze vijver. Af en toe kwam er wel een steen met een grote plons in het water terecht. Er werd dan geknab beld aan het autoritaire gezag van de onderwijzers. Ou ders, die hun verhaal probeerden te halen bij de meester, wat dan meestal voor in de klas eindigde in een potje bek vechten. Ongewild was je dan toeschouwer. Je kreeg niet meer te horen hoe dat verder ging. Zoals ook de streek bij de vijfde klas waarvan meer dan de helft was blijven zitten. Het zijn van die incidenten waar je achteraf om kan glimlachen. Het was gebeurd, maar vergeten deed je het niet. "Ik was een kind hoe kon ik weten dat dat voorgoed voorbij zou gaan?" Uit "Het Dorp", gezongen door Wim Sonneveld. Opmerkingen: 1) Jammer is dat in het stukje van Jan IJff uit 2002 in 'Van Otterplaat tot Groenveldsweid' over de Oudkarspeler Schutsluis op pagina 10 niets is vermeld over deze ver bouwing van de sluis, terwijl deze toen helemaal gereno veerd is. 2) In de vorige eeuw tot de verkaveling van het Geestmer- ambacht (en dus ook in mijn schooltijd in Oudkarspel) was de spelling Bardewiel. Bardewiel en de Bardewiel- sloot staan zo vermeld op de stafkaarten van de 'Topogra fische Dienst, Delft'. Herzien in 1959 en uitgegeven in 1961 door het Departement van Defensie. Na de verkaveling in 1970 is dit gebied verstedelijkt en zijn deze namen verdwenen. Als pleitbezorger voor het Culturele Erfgoed heb ik me aan deze spelling gehouden. 3) De officiële spelling is "Het Waartje". Dit is ook terug te vinden op de stafkaarten die zijn genoemd onder opmer king 2 en bij de latere versies. Rens Valkonet, Son, 30 september 2011. 32 Oktober 2012

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 33