Moin skodltoid in Oudkarspel Dat had Sjors maar weer goed voor elkaar! Na het schooljaar, na de zomervakantie van 1953, kwam ik in de vijfde klas bij meester van den Abeele. Een autoritaire en eigenzinnige onderwijzer. Het Hoofd der school had het vaak aan de stok met een soort ouderraad van de school: ouders wilden meer inspraak over de gang van zaken op de school. Bijvoorbeeld: waar gaan wij naar toe met de school reisjes? Jaar en dag bepaalde hij dat het klimduin in Schoorl of Bergen ver genoeg was. Sommige ouders hadden daar andere ideeën over en lieten dat ook duidelijk blijken. Bovendien had hij een streek uitgehaald. Ik kwam namelijk in een vijfde klas waarvan meer dan de helft van het vorige jaar was blijven zitten (12 van de 21 leerlingen). Enkelen daarvan waren al eerder een keer blijven zitten. Er waren zittenblijvers bij die naderhand de MULO deden of zelfs doorgingen naar een HBS. Sommige ouders accepteerden dit niet en haalden uit protest hun kinderen van school en gingen naar Noord-Scharwoude. Over dit drama gingen verschillende praatjes, maar het ware daarvan kan ik me niet goed meer herinneren. Het resultaat was wel dat de getroffen leerlingen er de dupe van waren. In 1954, op 24 maart, is het café 't Huis de Brederode in vlammen opgegaan. Een aantal jaren daarvoor was op klaarlichte dag het wagenhuis, dat tussen de Kolfbaan en het café stond, al spontaan in elkaar gevallen. In de klas van meester de Ruiter werd de brand voor het eerst gezien. Men zag een verdachte rookpluim uit het dak komen. De klassen van de Ruiter en van den Abeele grensden aan elkaar en via de tussendeur waarschuwde de Ruiter Thea Klaver die bij ons in de klas zat. Zij was de dochter van de toenmalige kastelein van het café: Simon Klaver. Zij ging direct naar de overkant en meteen werd er groot alarm geslagen. Vanuit onze klas hebben wij toen kunnen zien hoe het café is afgebrand. Een sensatie! De familie Klaver was alles kwijt. Zij hebben nog een poosje in de Kolfbaan gebivakkeerd tot ze nieuwe woonruimte op de Kroonstraat kregen toegewezen door de gemeente. Als er wat te doen was op school dan kwam 'Bubbellie- ntje' assisteren. Zij was de vrouw van het Hoofd en dan nadrukkelijk aanwezig. Ze was geen leerkracht op de school. Als het haar niet beviel, heb ik ervaren, dan bleek ze nogal losse handjes te hebben. In de zesde klas hebben we ter afsluiting van de schoolpe riode in Oudkarspel in 1955 het toneelstuk 'Zwaan kleef aan' opgevoerd. Opvoering van een toneelstuk(je) in de oude Kolfbaan door de leerlingen van de zesde klas in 1955. De foto komt van Peter Keeman en het bestaan ervan was bij mij niet bekend. Het stuk heette 'Zwaan kleef aan'. Hierna hebben we het stuk nog een keer opgevoerd in huize 'Buiten Zorg'. Op de foto herken ik verschillende gezichten, zoals: 4e van links (met mantel) Cor Stoop, 6e van links Rens Valkonet, dan Klaas de Vet (met snor), Peter Keeman (met bril), Anneke Kramer en Annie Duijvis in het witte gewaad achter de zwaan. Het lange meisje vooraan is een Hink van de Liefdelaan en daarnaast in een witte jurk Rietje de Graaf van de Laanweg. 30 Oktober 2012

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 31