Moin skodltoid in Oudkarspel verkleden in twee schuren. Eén voor de meisjes en één voor de jongens. Sociaal gezien een geweldig gebaar naar de jeugd. In de 6e klas van de lagere school zijn we in de winter nog een aantal malen naar het 'Overdekte' in Alkmaar geweest met de bus. Voor de zwemmers: vrij zwemmen! De Lagere school In 1949 ging ik naar de lagere school. Ik was een late leer ling. De lagere school was een oud, statig en degelijk ge bouw. Vele generaties zijn daar op school gegaan, zo ook mijn ouders. In het schooljaar 1952-1953 is de school verbouwd. Links is het gymnastieklo kaal, daarnaast de ramen van de klas van juffrouw Bossen, meester van den Abeele en meester de Rui ter. Rechts achter zien we de ramen van de klas van meester Mink. Links een detail van het puntige ijzeren schoolhek waar ik nog een litteken aan heb overgehouden. Het schoolplein was van de weg afgescheiden door een groot, hoog ijzeren hek met vervaarlijke wit geschilderde punten. Bij een klimpartij er overheen heb ik me daaraan een keer lelijk bezeerd. Na schooltijd werd het schoolplein altijd zorgvuldig af- gesloten door het 'Hoofd der School', meester van den Abeele (Bubbeltje genoemd). Het was zijn domein en nie mand mocht daar buiten schooltijd komen. Rondom de school was een groot schoolplein. Op het voorplein groeiden 4 kapitale kastanjebomen. In het midden stond een kale gladde boomstam van een oude boom. De bast was eraf en werd als buut gebruikt bij het spe len. Aan de achterkant stonden nog 2 van die prachtige bomen. Een stevig houten hek zorg de ervoor dat je niet bij het water kon komen. In het midden van dat hek was de pisbak voor de jongens. De school was gebouwd in een U. In het midden van het achterpleintje stond nog een oude wa terput. De noordkant van de U was de ingang voor de klassen van juffrouw Bossen en van meester van den Abeele. De andere kant voor de klassen van meester Mink en de Ruiter. Dat ging allemaal strak geregisseerd. In de eerste 2 klassen heb ik gezeten bij juffrouw Bossen. Zij woonde tegenover de ingang van het DTS-veld. Een dubbel woonhuis. Later werd daar een RK kleuterschool gesticht. Na juf Bossen ging ik naar de derde klas met meester Mink. Mink was een jong beginnend onderwij zer die ik later nog heb meegemaakt als onderwijzer op de MULO in Noord-Scharwoude. Hij ging voor z'n MO- aktes Engels en is later in Schagen les gaan geven. De vierde klas werd een opmerkelijk leerjaar bij meester de Ruiter (Sjors genoemd). De school werd verbouwd en de klassen werden verspreid over verschillende locaties in het dorp. De klassen van juf Bossen en meester de Rui ter kregen elk een noodlokaal in 'De Olifant' op de Lui- zeknip vlak voor de bocht. De Olifant was een oud café geweest, dat leeg stond en in eigendom van Piet Kuilman, de metselaar. De ruimte, met achterin een soort toneel verhoging werd in tweeën verdeeld. Voor juf Bossen en achterin meester de Ruiter. De klas van meester Mink kreeg een noodlokaal in een lege inmaakruimte op de Hartfabriek en meester van den Abeele ging met zijn klas (5 en 6) naar de 'Bovenzaal' van 't Huis de Brederode tegenover de school. De openbare lagere school in Oudkarspel. Foto juni 2011 van Google Maps. 28 Oktober 2012

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 29