Moin skoöltoid in Oudkarspel Hierboven de motorvlet van mijn opa met een partijtje rode kool, klaar voor de veiling in april 1930. Op de voorkant van de vlet stond de naam van zijn vrouw: Elizabeth. Ons huis staat een beetje voor het huis van mijn groot ouders, tegenwoordig nr. 915. Opa de Wit was tuinder zoals er zo veel waren in de Langedijk. Ik ben naar hem vernoemd: Lourens de Wit. Nadat zijn vrouw, mijn groot moeder (toen opoe de Wit), was overleden in 1949 is opa na een paar jaren verhuisd naar 'Huize Buiten Zorg'. De familie Jan Kos-van Leeuwen werden onze nieuwe buren. De ouders van de latere wielrenner René Kos. Aan de andere kant van ons huis op nr. 911 woonde bier- bottelaar Dirk Kist met z'n vrouw. Zij hadden geen kin deren. Kist leverde de drank aan de cafés en bottelde zelf het bier. Schipper Oud van de boten 'Het Vertrouwen I' en 'Het Vertrouwen II' bracht de vaten met bier. Op zeker moment stopte Kist met z'n drank- en bierhandel en de zaak ging over naar Bruin in Zuid-Scharwoude. Het huis werd verkocht en sa men met z'n vrouw gingen zij ernaast wonen op nr. 909. Dat was een dubbel woonhuis. Hij werd toen administrateur van de 'ge zinsverzorging'. Elke vrij dagavond kwamen dan de meisjes bij hem langs om hun loon op te halen. Onze nieuwe buurman op nr. 911 werd Arie Stoop die getrouwd was met Nel Kos. Nel was een dochter van Pietje Kos die achter ons woonde op het eiland. Arie Stoop was tuinder die onze diksloot toen ook ging gebruiken voor het lossen van kool bij het koolhalen. Tegenover ons huis op nr. 890 stond de boerderij van Jacob Kroon, later bewoond door de Amsterdammer Bloos. In de jaren dat Kroon nog boerde mocht de jeugd altijd mee helpen met het opjagen van het hooi in de hooiberg of bij het hooi ophalen van het land. We mochten dan het paard mennen. Achteraf bezien ging dat allemaal heel gezapig. Tussen de boerderijen van Kroon (nr. 890) en Cees Lan gedijk (op nr. 886) stond ons toekomstige huis (nr. 888). Oorspronkelijk waren zowel de boerderij op nr. 886 en dit huis eigendom van Cees Over, een boer die na de oorlog naar de Schermer is verhuisd. Mijn vader heeft dit huis toen gekocht. Links ons toekomstige huis nog in oorspronkelijke staat in januari 1953 op nr. 888. Een deel daarvan schijnt voor de oorlog gebruikt te zijn geweest als kaasfabriekje. Rechts ons huis zoals het eruit zag na de verbouwing, eind april 1953. Oktober 2012 25

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 26