oin si toic 1L in ^arspe. TULC Rens Valkonet Ik ben geboren op 20 november 1942, op het toenmalige nummer A279 van de Dorpsstraat in Oudkarspel, tegen woordig nr. 913. Het was middenin de Tweede Wereld oorlog en het machtige Zesde Duitse leger was net mas saal aangevallen door het Russische Rode Leger. Het zou bij Stalingrad ingesloten raken in de barre Russische win ter en moest zich uiteindelijk begin februari 1943 overge ven aan het Rode Leger. Dat bleek het keerpunt te zijn in de oorlog. Mijn vader, Joh. Valkonet, vond die massale aanval bij mijn geboorte meteen mooi meegenomen. Zelf was hij voor de oorlog in 1940 gemobiliseerd geweest en moest met een handvol kornuiten (ondertussen derti gers en huisvaders) het eiland Terschelling verdedigen. Op de foto zit links vooraan mijn vader en aan de andere kant, de tweede van voor, Willem Bullooper, de vader van Mart Bullooper. Zo te zien op deze huiselijke foto zijn ze paraat. Op de achtergrond hangt, binnen handbereik, hun schietgerei aan de wand. Met kaarten verdoen ze de tijd en wachten ze de dingen af die zouden kunnen gaan gebeuren. Gelukkig voor hem had die mobilisatietijd geen verdere ge volgen. Tot opluchting van mijn moeder mocht hij een paar weken (of maanden?) na de capitulatie weer naar huis. Het enige wat ze van dichtbij gemerkt hebben is het gebulder van de kanonnen van de marine en het leger op de Afsluit dijk bij Kornwerderzand. De Duitsers konden daar door het Nederlandse leger worden tegengehouden. Voor de gemeente Oudkarspel was hij tijdens de mobilisatie en die verwarde tijd daarop in 1940 als vermist opgegeven. Mijn geboortehuis (foto links onder) is oorspronkelijk be woond geweest door de grootouders van mijn moeder: de Wit. Zij staan hier samen voor hun huis. In de jaren dertig was vader voor zichzelf begonnen als timmerman-aannemer. Achter ons huis stond de timmer werkplaats aan sloot: de Voorburggracht (zie foto rechts). Langs de werkplaats was de 'diksloot' (een klein slootje). Daarin huisde de 'bullebak'. Dat was een ongedefinieerd monster waarvan ik weg moest blijven. Hij had het bij voorkeur voorzien op kleine kinderen die niet konden zwemmen. Zelf zit ik hier veilig op het hek van de erf- scheiding met buurman Kist. Als niet-rooms gezin waren wij thuis slechts met z'n vie ren. Ik had nog een oudere broer, Jan, die 7 jaar ouder was dan ik. Deze foto is uit omstreeks 1925-1930. Ook in mijn jeugd had dit huis aan de straat een voor deur met een gang en een trap naar boven. Zelfs het portiek had nog dezelfde wandversiering. Mijn geboortehuis op A279 (nu 913) De timmerwerkplaats aan slootkant Oktober 2012

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 25