H fé 'Fortuin. .ennnenngen aan cal Jan, Marian en Cor ter Burg Onze vader Willem ter Burg was kastelein van 1940 tot 1970. Hij was getrouwd met Anna de Waal. Het café was geen eigendom, hij huurde het van Piet de Geus. Er was een flinke stoep voor het café, die heel wat aange schoten klanten voor verkeersongelukken heeft behoed. In de gelagkamer stonden twee ronde tafels, bij de ramen drie kleine tafeltjes, een biljart en een tapkast. Aan de wanden hingen twee prijzenkasten van biljartvereniging OKK (Oefening Kweekt Kunst). De houten vloer was be zaaid met brandplekken van uitgedoofde sigaretten. De sanitaire 'voorzieningen' waren aanvankelijk nog buiten. In het café stond als enige verwarming een allesbrander. Om snel warmte te krijgen moest er eerst met hout wor den gestookt, voordat de kolen op het vuur gingen. Vaak werd als hout duigen van afgedankte zuurkoolvaten ge bruikt. Deze duigen waren echter te lang voor de kachel. In plaats van ze door te zagen had mijn vader bedacht dat het hout, dat nog van boven uit de kachel stak, tijdens het branden best afgedekt kon worden met een oud verfblik. Verder werd de kachel zo opgestookt dat de afvoerpijp vaak roodgloeiend was. We hebben ook een keer meegemaakt, dat een klant die niet al te vast meer op zijn benen stond, tegen de kachel liep: kachel ondersteboven en alle brandende steenkolen er uit. Met vereende krachten werd alles weer op zijn plaats gezet en met een stofblik konden de kolen weer terug wor den gebracht. De vloer was weer een paar brandplekken rijker, verder niets aan de hand. Vader Willem was lid van de brandweer, vandaar al dat vertrouwen in oplossingen voor deze brandgevaarlijke situaties denken wij. Voor de klandizie speelde de zuurkoolfabriek van Kra mer een belangrijke rol. Vooral op het einde van de werkweek. Verder waren er natuurlijk vergaderingen van verenigingen, brandweer, klaverjasdrives, bruiloften enzovoort. Via de achterdeur werd ook nog wel eens een fles drank verkocht aan mensen die niet zo graag in het café wilden worden gezien. De zondagen waren bijzonder. 's Avonds kwamen niet al leen klanten, maar ook kennissen en vrienden. Met een man (en vrouw) of 20 was het dan altijd een gezellige boel en het werd nooit later dan een uur of elf. De familie ter Burg achter de tap. V.l.n.r. zoon Jan, vader Willem, dochter Marjan, moeder Anne ter Burg-de Waal en zoon Cor. 22 Oktober 2012 7 iVÏISTU'

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 23