fabriek D e B econstructie van c vroegere conservenfa ie geve van iLe urch Ed Kueter Twee en een half jaar geleden: de telefoon. Jan Tauber van BBT Oudkarspel aan de lijn. "Zeg Ed, ken jij de gevel van Verburg in Noord-Scharwoude?". "Ja, daar ben ik mee be kend, althans, ik weet hoe het er bij staat." Jan zegt: "De gevel is een Rijksmonument en moet behouden blijven, zou je even een keer langs willen komen en je visie willen geven?" Uiteraard, eindelijk weer een uitdaging en iets wat me op het lijf geschreven is. Op een druilerige dag samen met Jan en zijn vrouw Ida de gevel inspecteren. Wat een ravage, maar wel te restaureren. Bij Jan thuis, onder het genot van een kopje koffie en een lekker broodje, de zaak op papier gezet en een plannetje gemaakt voor het herstel en de methode. Jan sprak honderduit over zijn nieuwe job, adviseur bij de res tauratiecommissie van de Gemeente Langedijk. Hij was erg blij: Henselmans Bouwbedrijf uit Noord-Scharwoude wil de restauratie uitvoeren. Dit werd een leuke vergadering, jonge mensen die vreemd staan te kijken over de manier waarop de gevel rechtgezet en gerestaureerd zou kunnen worden, er werd soms een beetje sceptisch gereageerd. Kan dat zomaar? Stort het niet in? Ik gaf te kennen dat ik met 30 jaar ervaring met deze materie wist dat het uitvoerbaar zou zijn. Arnold Henselmans was enthousiast en gaf aan met ons in zee te willen gaan en besloot met de woorden "tot binnenkort". Nou dat werd plusminus twee jaar, met de nodige perikelen daarin, daar wijden we niet over uit. December 2010, de kogel is door de kerk, het startsein voor de bouw wordt gegeven, de palen gaan erin. Het plan voor de gevel neemt vaste vorm aan. In overleg met constructie- c/Y> JColU Conserven fabriek, tffoora ooude. De gevel van de Conservenfabriek zoals die er oorspronkelijk uitzag bureau Harder uit Langedijk wordt de fundatiemethode be sproken en een beetje aangepast, waarbij ervaring erg goed van pas komt. Gelijktijdig worden de besprekingen gevoerd aangaande het restauratieplan met Melanie Balladux (res tauratie-adviseuse van de Gemeente Langedijk), Richard Hoedjes (adviseur en opzichter van Woningbouwvereni ging Langedijk), Frank Beemsterboer (projectleider), Johan Koenis (uitvoerder) en Bert Jan Lubbers (werkvoorbereider van bouwbedrijf Henselmans). Het plan is doorgesproken en er wordt bepaald de gevel recht te zetten en de twee verzakte zijbeuken iets op te lichten. Alle losse delen te verwijderen en de oude zijgevels (althans de stenen) te gebruiken voor restauratie materiaal voor de voorgevel. Ook wordt er een voegbedrijf aangetrokken, om de voorgevel te voorzien van nieuw snij- en knipwerk. Het restauratie metselwerk wordt uitbesteed aan metselbedrijf Hof uit Tuitjenhorn. Om alle stucdelen op te knappen wordt alles eerst gestraald (Stef Kuilboer uit Heerhugowaard) en met een zandcementmortel opnieuw gestukadoord door Reus-stukadoors. Na wat kleine sessies op het werk wordt besloten om Piet Verhoeven te vragen om een kleuradvies te geven voor de dekstukken en banden, plus kozijnen, ramen en dorpels. Dit advies is in grote lijnen overgenomen door de woningbouwvereniging. Maandag 18 april 2011, de dag van actie, samen met Ri chard Hoekstra, Bob Kueter en Marco de gevel losgekop peld van de hoofdschoor constructie en rechtgezet, waarbij we dankbaar gebruik hebben gemaakt van de bestaande sta len schoren van de voorgevel. De linker muurdam was plus minus 70 mm naar links ge weken en licht verzakt, deze dan ook maar rechtgezet en ge borgd aan de staalconstructie. Dinsdag 19 april, een delegatie van de Gemeente Langedijk en de woningbouwvereniging komt het werk controleren. Er wordt besloten om ook de rech ter muurdam recht te zetten en iets op te lichten. De firma Henselmans verwijderde alle muur- en kozijnankers om ver dere schade aan de gevel in de toekomst te voorkomen. Maan dag 9 mei, verwijderen van de staalconstructie aan de binnen zijde i.v.m. het aanstorten van de vloer op verdiepinghoogte en 16 Oktober 2012 ritg. C, Ij0T0Udig J: 7,11,

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 17