I T 4 ranged an ingevroren Kei* i°io Ronald van Schoorl IJsoproer, ijs en emotie in 1929 met een Langedijker schipper! IJsoproer in Burgerbrug. Al een maand lang vroor het dat het kraakte. Het was januari 1929 en voor de vijfde keer viel de vorst in. Vanuit Leeuwarden kwamen de eerste be richten over de vierde Elfstedentocht en in Burgerbrug, in de kop van Noord-Holland, besloot schipper Kees van Schoorl dat zijn schip Trio4 lang genoeg ingevroren had gelegen. De 'melkmotorschuit' was er niet in geslaagd de Groote Sloot (spelling uit die tijd) open te houden en het beurtschip van de Langedijker schipper kon niet meer voor of achteruit. Het schip lag ingevroren voor de aanleg steiger van de Coöperatieve Maalderij. Het bestuur van de ijsclub Nut en Vermaak uit Burgerbrug had intussen een verlichte ijsbaan op de Groote Sloot aan laten leggen. Op een donderdagochtend verscheen van Schoorl op het ijs met zijn potige zoon en zes paarden. Die kwamen van Jaap van der Molen en zijn zoon uit Broek op Langedijk. Als een lopend vuurtje ging door het dorp dat de Trio 4 de ijsbaan naderde. Een paar honderd man gingen boot en paarden tegemoet en weldra klonk luid "Halt, niet verder!" Zonder slag of stoot werd deze 'laffe' onder neming tot stilstand gebracht. Van Schoorl was niet erg populair in het dorp. De schipper vond niet het medele- ven dat iemand zou hebben genoten die als broodvechter genoodzaakt was het ijs open te breken. Hij trad nogal onverschillig op, waardoor de stemming tegen hem zo verbitterd werd, dat hij nog juist bijtijds zo verstandig was om met de ijsvernieling op te houden. De bevolking van Burgerbrug vergaderde in de herberg en besloot voor alle zekerheid de brug te barricaderen. Inmiddels was ook de burgemeester gearriveerd, de schipper eiste vrije doorgang! Desnoods met assistentie van de politie, die onder leiding van een majoor en vijf onbekende veld wachters op het toneel van het ijsoproer was verschenen. De burgemeester kon geen enkele bepaling in de wet of het polderreglement vinden, dat van Schoorl in het onge lijk stelde. In die tussentijd was de volkswoede zo hoog opgelopen, dat hij besloot voorlopig niets te onderne men. Maar van Schoorl was vastberaden om zijn schip naar Langedijk te halen. Op zaterdagochtend liet hij verhuizer Hoed uit Alkmaar komen met de opdracht om zijn schip door het ijs te trek ken. Hoed, die niets wist van de incidenten van donder dag, reed met een knecht naar Burgerbrug. Toen hij het dorp binnenreed vroeg een boer hem meteen Oktober 2012

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2012 | | pagina 15