T T Tu TLnrnKannploene jl rmi IPTULIU Arie Kaan Truus Bruin in een mooie zweefstand tijdens een vakantie Triomfale intocht Het is een zonnige dag geweest die 7e juni van 1959. De meeste Langedijkers zitten deze zondagavond rustig thuis te praten, te lezen of luisteren naar de radio. Een TV heeft nog bijna niemand. Ook ik zit thuis als 9-jarig jongetje. Rond 20.30 uur wordt de stilte heel in de verte verbroken door muziekgeluiden. Eerst nauwelijks hoor baar, zo van "hoor ik het wel goed?" Even later door de sterker wordende geluiden toch de zekerheid van "ja het is echt zo!" Dat is dan altijd het teken om snel het huis uit te gaan en te kijken wat er aan de hand is. Het gebeurt Op deze bruggen over de Voorburggracht stonden de mensen die op een eiland woonden in 1959 te kijken. De 2e brug van onderaf is de brug naar het Zijperpad. Dan opeens, nadat de drumband voorbij is gegaan, volgt de ontknoping. Stapvoets komt een met veel bloemen ver sierde open auto aanrijden. Stralend middelpunt in die auto is een jonge vrouw met blonde krullen die vrolijk naar iedereen zwaait. Om me heen hoor ik de mensen zeggen "dat is Truus Bruin, ze is kampioene turnen van Holland - België geworden". Daar begrijp ik niets van. Ik turn zelf ook en ken de namen van de toppers wel. Van Truus Bruin heb ik echter nog nooit gehoord! Thuisgekomen na de hele optocht te hebben afgekeken, hoor ik dat het van de katholieke turnbond is. Op dat moment besef ik voor het eerst dat er meerdere Nederlanden zijn! Die Nederlanden leven naast elkaar in Nederland, ze houden sportkampi- namelijk wel vaker maar alleen als er echt iets heel be langrijks aan de hand is. Dan wordt met muziek voorop aan iedereen duidelijk gemaakt welke grote gebeurtenis er heeft plaatsgevonden. Een Langedijker die tot pries ter is gewijd bij voorbeeld. Bewoners aan de Dorpsstraat staan het snelst buiten. Bewoners van de eilanden moe ten hun pad nog aflopen en gaan op de brug staan over de Voorburggracht. Vol verwachting wacht iedereen af wat er door de Dorpsstraat aan zal komen. Wij wonen op het Zijperpad in Noord-Scharwoude en ik ben ook naar buiten gerend. Ik sta boven op de brug van het Zijperpad te kijken wat er aan zal komen. Wat voor belangrijks zal het zijn, nu er met de drumband voorop zoveel aandacht aan wordt besteed? Voor alles uit rijdt een geluidsbusje met op het dak een groot bord met de tekst "Kampioene Holland - België". 42 Oktober 2011

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 43