Terpeiazingen bij de voorp Redactie Het is rond het jaar 1900. Op de Kromme Brug in Zuid- Scharwoude staat fotograaf Van der Aa uit Alkmaar. Hij richt zijn lens op de aloude Koog en het inmiddels stokoude café De Roode Leeuw. Er zitten van ouderdom golven in het dak. Reden dat kastelein Arie Kist al met plannen rondloopt om een nieuwe herberg te bouwen. Het is al in de familie Kist sinds 24 februari 1846. Aris Kist, de vader van Arie, kocht het toen voor de somma van f 3225,-. Op de gevel van De Roode Leeuw hangt naast het uit hangbord met de rode leeuw erop een bord met N.B.T.M., de Nederlandsche Bell-Telephoon Maatschappij. Dit was de eerste aanbieder van telefonie voor particulieren en be drijven in Nederland. De maatschappij werd in 1880 op gericht als dochteronderneming van de International Bell Telephone Company en verkreeg als eerste een concessie voor de aanleg van openbare telefoonnetten. Het eerste net werd in 1881 in Amsterdam geopend, met 49 abonnees. In 1888 opende de N.B.T.M. de eerste interlokale verbinding, tussen Amsterdam en Haarlem. Dit particuliere initiatief zou uiteindelijk geen lang leven beschoren zijn. Zo liep in 1895 de concessie in Amsterdam af, waarbij de gemeente besloot tot de aanleg van een eigen gemeentelijk telefoon net dat in andere gemeenten navolging vond. In 1897 wer den de interlokale verbindingen van de N.B.T.M. door het Rijk genationaliseerd en in 1913 werden ook de overgeble ven lokale netten door het Rijk overgenomen. Wel werd de exploitatie nog tot 1916 door de N.B.T.M. gevoerd. Het bord op de gevel geeft aan dat er in het café kan wor den gebeld. Naast dit bord hangt een klein kastje met 'DREG' er op. Hierin zit op een haspel een stevig touw met een haak er aan om drenkelingen uit het water te 'vissen'. Met zoveel water kan er best eens iemand te water raken, maar er wil len ook nogal eens mensen in 't Diepie tegenover het café vallen. Ze hebben dan in het café te diep in het glaasje ge keken en staan wat onvast op de benen. De bomen zijn kaal en aan de mensen te zien is het niet erg warm. De dame en het meisje voor het oude raadhuis hebben warme kleren aan en een muts op. Onder het bord met aankondigingen staat de veldwachter. Gezien de date ring van de foto zou dit Sikke Parma moeten zijn. Op de hoek van de Koog staat een knoert van een boom met een urinoir ernaast. Geen mens zal het echter zo noemen in het dorp. Men gebruikt het onorthodoxe woord pis bak. Uiteindelijk zal dit de ondergang van de boom worden. Hij is niet bestand tegen zoveel ammoniak. Het oude raadhuisje is bijna driehonderd jaar oud. Er zijn al plannen om een nieuw te bouwen. Het oude gebouwtje heeft veel mee gemaakt sinds het in 1603 werd gebouwd. In 1799 zijn er nog Engelse soldaten binnen geweest. Die zagen een wezenkist staan met de dorpsadministratie. Dat gaat vast over de oorlog, de brand erin, zullen ze gedacht heb ben. En zo heeft Zuid-Scharwoude geen ar chiefstukken meer. Achter het oude schoolgebouw in de Koog steekt nog net de toren van de kerk omhoog. Ook daar heeft men plannen voor. De toren is gammel en er moet een nieuwe komen. Men denkt zelfs aan geen to ren. Het uurwerk kan dan mooi in het nieuwe raadhuis hangen, maar daar is men het in het dorp nog lang niet over eens. De straatverlichting is nog erg beperkt. Er staat wel een lantaarn midden op de Kromme Brug en halverwege de Koog. De lantaarns zijn nog olielampen die elke avond moeten worden aangestoken door de lantaarnopsteker. Hij komt dan met een laddertje, zet dat tegen de paal, opent het raampje, tilt het lampenglas op en steekt de pit aan. Zo gaat dat elke dag. Het is onduidelijk wat de mannen met de schuit vervoe ren. Het lijkt wel of ze iets gaan repareren. Er liggen wat apparaten op de achtersteven. De man met de fiets is een apart fenomeen. Hij fietst namelijk naar alle plaatsen in Langedijk toe waar de fotograaf een foto maakt en zorgt dat hij dan pontificaal vooraan staat. Wie hij is en waar hij vandaan komt, weet niemand. Het zal geen mens erg veel kunnen schelen. Die man met die grote camera op een sta tief, met een doek over zijn hoofd, is veel belangwekken der. Wat men niet weet, is dat ruim honderd jaar later deze plek totaal zal zijn veranderd. Het raadhuis is herbouwd in 1903, De Roode Leeuw in 1911. De huizen en de school in de Koog zijn gesloopt, het water, 't Diepie, is gedempt. Niks blijft hetzelfde. 2 Oktober 2011

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 3