De L vaanweg van de jaren vijfti Dirk van der Woude Inleiding Als jochie van een jaar of zeven, acht moet het geweest zijn dat ik voor het eerst op de fiets op bezoek ging bij mijn oom en tante aan de Laanweg. Voor die tijd was ik er al een paar keer geweest met mijn vader en moeder. We woonden in Sint Pancras, gemeente Koedijk, en we moes ten, voor zover ik mij herinner, nog langs de Spoorstraat dat toen 't Weggie werd genoemd. Daarna over de oude Roskambrug naar de Laanweg. Volgens mij was die Ros- kambrug nog helemaal van hout gemaakt. Daar moest vóór 1936 al het verkeer voor Heerhugowaard-Noord en de Niedorpen overheen. De oude houten Roskambrug die de verbinding vormde tussen de Spoorstraat en de Laanweg Vanaf de oude Roskambrug kijken we de Laanweg in. Rechts de vier later gesloopte woningen van de firma Verburg. De Laanweg met zijn huizen en bewoners Als je de brug overkwam, was je in een heel andere om geving. De eerste zeventien huizen aan de linkerkant werden in de twintiger jaren gebouwd. De oostelijke helft in de jaren tussen 1928 en 1932 en de allerlaatste nog een paar jaar later. Kwam je vanuit de Spoorstraat aanrijden dan stonden er aan de rechterkant vier woningen van Verburg. Daarvoor moet op die plek een boerderij heb ben gestaan. De tweede boerderij staat er nu nog, maar de vier woningen zijn gesloopt toen de ringsloot werd verbreed. Er kwam toen tegelijkertijd een sluis (de Ros- kamsluis) en de ringsloot werd kanaal genoemd. Verder op, ongeveer halfweg, stond rechts nog de woning van de oude familie Smit. Ik weet nog dat dokter Van Heste ren uit Warmenhuizen met paard en wagen kwam als de oude vrouw ziek was. Mijn belangstelling voor dit weggetje werd nog groter toen ik in 1940 voorgoed bij mijn oom en tante De Geus aan de Laanweg kwam te wonen als pleegkind. In 1952 heb ik met Trijnie Brugman een gezin gesticht en woon den we tot 1958 op de Spoorstraat. Daarna verhuisden we naar de Laanweg waar we de woning van familie Moeijes hadden gekocht. Het weggetje bestond uit een in het midden liggend paar- denpadje van 60 centimeter breed met aan beide zijden een beetje steenslag dat wat verharding moest geven. Dat was toen voldoende want er was geen ander vervoer dan met paarden. Aan beide kanten van de weg lag een sloot je met naar elk huis een bruggetje. Dit leverde een mooi plaatje op. Het was net een klein dorp. Iedereen kende iedereen toen we daar woonden. Links beginnend had je de woning van de familie Hink. In de eerste jaren waar ik van weet, was dit een oude boerderij die gebouwd was in 1864. Ome Freek Hink en tante Iet Heneweer hebben er nog enkele jaren in gewoond. 34 Oktober 2011 O O O O

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 35