VVV Langedijk Toeristen Niet van elk jaar zijn cijfers bekend. In 1972 had de Langedijker VVV 178 leden, vaak bedrijven en winkeliers. Er waren in dat jaar 934 gasten geweest, waarvan 666 buitenlanders. Men had 1578 over nachtingen geboekt, waarvan 1000 door buitenlanders. Het jaar 1972 was een verdubbeling ten opzichte van het jaar daarvoor. Folders in Frans, Duits en Engels werden uitgegeven, verlucht met foto's van pittoreske hoekjes in Langedijk. In de Franse versie lezen we dat 'Concordia' beschikte over 'une bonne cuisine' en in de Engelse uitgave staat Marie Dignum-Kos van 'De Burg' afgebeeld als 'The pro prietress, wearing her national dress'. Alles werd er aan gedaan om Langedijk te promoten als een plaats waar je een leuk dagje uit kon zijn. Een camping was in vroeger jaren in Langedijk een on bekend fenomeen. Toch ontstonden in de jaren 60 en 70 van de 20e eeuw twee campings: 'De Duizend Eilanden' van Rem Komen in de Koog te Zuid-Scharwoude en 'De Oude Boomgaard' van de familie Bont aan de Provinciale weg in Oudkarspel. Bij het sigarenmagazijn van Piet Schoenmaker in Zuid- Scharwoude was een apart hoekje ingericht ten behoeve van de VVV. Hier werd gratis folderma teriaal verstrekt. In de dorpen werden door de VVV weg wijzers geplaatst met informatie naar openbare gelegenheden, attracties en namen van diverse middenstanders. Diezelfde middenstanders waren vaak ook lid en betaalden contributie. Maar ook het lidmaatschap van particulieren bracht geld in het laatje. Een groot succes was in die tijd de VVV-kadobon, te beste den bij de Langedijker middenstand. Bij de RK Kerk in Noord-Scharwoude nam Hermann Möller de rondvaartboten op de kiek. De bovenste foto is genomen in zuidelijke richting. Links is café De Vriendschap van Nic.Jonker te zien (later Hippo Bar). Rechts is het met klimop begroeide huis van organist Wolters te zien. Op de achtergrond de huizen van het Zijperpad en het Grenspad. De onderste foto is in noordelijke richting genomen. Achtereenvolgens steken boven de bomen de huizen van Wolters, Jan Sneekes en Gert Koopman uit. Duidelijk is nog de gasfabriek aan de Westerstraat te zien. Aan de Dorpsstraat ontwaren we het winkeltje van de gezusters U en A Bekker. De verbreding van de Dorpsstraat wordt voorbereid. Op de voorgrond is een nieuwe beschoeiing te zien voor de firma Gebr. Bakker. Een leuke anekdote over een overnach ting van een Duits gezin is de volgende. Een echtpaar verhuurde op verzoek een kamer aan toeristen. Toen zich plotse ling een overnachter aankondigde, was de zoon des huizes in militaire dienst. De kamer van zoonlief kon dus best voor een nachtje verhuurd worden. Plotseling kwam de zoon echter laat in de avond naar huis en vond een toerist in zijn bed. Of dit tot gevechten heeft geleid, ver meldt de historie niet. In 1978 viel de Federatie VVV's in Noord-Holland uit elkaar. Het bestuur werd naar huis gestuurd. Hiermee viel een belangrijk samenwerkingsverband voor toeristen weg. Tijdens de Langedijker feestweek in au gustus 1982 reed de VVV nog mee met een wagen waarop te lezen stond: 'Laat UW bed niet leegstaan, meldt het bij de VVV Langedijk aan'. In mei 1984 overleed Jan Zeeman, een man die zich jaren had ingezet voor de Langedijker VVV. Oktober 2011 31

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 32