L hjk Cor Oudendijk Inleiding Een paar maanden geleden belde mevrouw J.Stam uit Zuidoostbeemster. Haar man, Gert Stam, had foto's en knipsels bewaard uit de tijd dat hij bestuurslid was van de Langedijker VVV. Of wij die wilden hebben. Wat een vraag, graag zelfs. Met gebruikmaking van de gegevens die Gert Stam indertijd heeft verzameld, is geprobeerd een overzicht te maken van de ruim 50 jaar dat de VVV Langedijk heeft bestaan. Oprichting in Broek Op 5 augustus 1939 werd in café Welgelegen aan de Stationsweg de VVV van Broek op Langedijk opgericht. Initiatiefnemers waren schipper Jan de Wit, burgemees ter Harm Schelhaas, H.van Zuijlen, Klaas Vlug en J. Slot Pzn, toen nog ambtenaar op de secretarie van Broek en later burgemeester o.a. van Ede. In 1941 werden de vier Langedijker dorpen samen gevoegd tot gemeente Langedijk. In eerste instantie was Schelhaas nog burgemeester, maar in 1943 werd hij vervangen door de NSB'er Stoutjesdijk. Toen Schel haas na de oorlog kon terugkeren als eerste burger, was één van zijn initiatieven om te komen tot een Lange- dijker VVV. Vanaf 1949 was de oprichting van de 'Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer Langedijk' een feit en was de VVV gehuisvest in het gemeentehuis van Langedijk in Noord-Scharwoude. Voorzitter was in die tijd Klaas Zeeman Szn, later opgevolgd door Jan Zeeman en Rem Komen. De bestuursleden van de Langedijker VVV waren men sen die lang hun functie bleven uitoefenen. Zo vierde Joop Zielstra in 1993 zijn 40-jarig jubileum als penning meester en ruim 35 jaar als secretaris. Gert Stam was in 1991 25 jaar verbonden aan de VVV. Gert, die in het begin op de Oosterstraat woonde, was het adres waar menig een naartoe werd verwezen. Hotelbedden waren name lijk niet in ruime mate aanwezig in Langedijk. Vandaar Anny Groot-Hagenaar met 'haar' Langedijker Klompendansertjes voor hotel De Burg dat toeristen vaak waren aangewezen op een overnach ting bij particulieren. Gert coördineerde dit allemaal. Rondvaarten Er was in die tijd nog water in overvloed aan de Lan- gedijk. Onder de naam 'Een kijkje in het Rijk der Dui zend Eilanden' werden met boten rondvaarten gehou den. Hierbij mocht natuurlijk een bezoekje aan de oudste groenteveiling in Broek niet ontbreken. De rondvaarten, die hun startpunt hadden bij café Welgelegen aan de Sta tionsstraat, sloten mooi aan op de vrijdagse Alkmaarse kaasmarkt. De rondvaarten werden verzorgd door Jan de Wit en Henk van den Heerik. Gedurende het seizoen kwamen elke vrijdag soms wel acht touringcars naar Langedijk. Bij die gelegenheid gaven de Langedijker Klompendansers meerdere optredens in De Koepel van café 'De Burg' en in Concordia. Café Welgelegen aan de Stationsstraat in Broek, later het startpunt van de rondvaarten. Rechts liggen de rondvaartboten al klaar. Dirk Keppel (geb. 1937) maakte in die jaren iets mee dat heel onverwacht en bizar was: "Ik had vroeger astma en voor mijn gezondheid werd ik daarom naar Zwitserland gestuurd. Ik was toen ongeveer 10 jaar en zat op het Instituut Montana in Zug. Ik zat daar 1 A jaar op een internationale school met Hollandse onderwijzers maar ook met de Italiaanse onder wijzer Carrelli. We kregen daar veel sport, daar heb ik ook leren skiën. Ik was al weer zo'n 4 jaar thuis toen ik toevallig tijdens het warme eten van 12.00 uur naar buiten keek. Ik zag daar een rond vaartboot aanleggen achter het gemeentehuis in Noord-Scharwoude en wij woonden daar vlakbij. Daar zag ik meneer Carrelli in die boot! Ik ren de naar buiten om hem te begroeten. Hij kende mij inderdaad nog en zo heb ik hem nog kort kunnen spreken". 30 Oktober 2011

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 31