Willem Kos, Nederlands eerste Olympische sprinter Gezondheid achteruit Eind 1929 was Willem opnieuw in Davos in training. Hij voelde zich af en toe wat zwakker dan normaal. Het was toen al duidelijk dat hij leed aan TBC. Heel jammer was het dat hij daardoor niet kon deelnemen aan de internati onale wedstrijden. Toch was hij voldoende hersteld dat hij alles als toeschouwer kon meemaken. Na een bezoek aan het herstellingsoord in Davos kwam Willem weer thuis in Oudkarspel. KNSB-bestuurslid D.W.A.van Laer en Dr. Blaisse bezochten hem daar regelmatig. Op 4 maart 1930 werd vastgesteld dat hij in een ruimere omgeving moest gaan kuren. Hiervoor werd hij overgebracht naar de woning van Mr. Eecen van de Brandwaarborg in Oud karspel. Dr. Blaisse verklaarde dat de toestand niet ronduit hopeloos was. Toch bleek Willem zieker dan gedacht. Op 8 maart daarop overleed hij. Onder enorme belangstelling in heel Lange- dijk werd hij enkele dagen later begraven op de R.K. be graafplaats in Noord-Scharwoude. Beide foto's aangeleverd door Rens Valkonet Van Laer van de KNSB schreef: "In Willem Kos verliezen wij niet alleen een goed schaatsenrij der, maar ook een ronden Hollandschen jongen. Mocht er eens een enkele maal in het trainingskamp verschil van mening ont staan, steeds was het Kos, die zijn kameraden tot eensgezindheid aanspoorde." In de Alkmaarsche Courant van November 1930 staat dat de ijsclub De Volharding vergaderde en besloot: Voorgesteld werd om een vergroot portret van Willem Kos te plaatsen in het clubgebouw, tevens om een wisselbeker aan te koopen welke genoemd zal worden de Willem Kos-beker en deze beschikbaar te stellen voor een Nationalen wedstrijd. Dit met goedkeuring van de famileleden welke gevraagd zullen worden. Een jaar later is dat portret opgehangen en is de beker geschonken door de KNSB. Bronnen: Over de appel, die niet zo ver van de stam viel; Jan IJff in Kuieren door Historisch Langedijk; Elma 1989. Genlias website; geverifieerd in Regionaal Archief Alkmaar. Diverse krantenartikelen, beschikbaar gesteld door Tinie Glas-Möller te Zuid-Scharwoude. 'Oranje op Olympisch ijs' door H. Snoep en M. Koolhaas Foto's uit de archieven van Tinie Glas-Möller en Karl Maller te Castricum De lange begrafenisstoet die hier in Oudkarspel langs de smederij van later Klaas Nap gaat (iets verder doorlopend komt rechts de ingang van de Spoorstraat) Oktober 2011 29

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 30