Willem Kos, Nederlands eerste Olympische sprinter prijs. In 1922 werd hij schaats kampioen van Langedijk op zowel de 500, de 1500 en de 2500 meter. Deze prestatie le verde hem een paar Noren op. Een geschenk van een paar Langedijker sportvrien den. Op deze Noren kwam hij op 6 januari 1924 uit bij de Provinciale Kampioenschap pen van Noord-Holland in Oudkarspel. Willem wist van alle 17 deel nemers met glans te winnen. Op de 5000 meter wist hij een tijd neer te zetten van 10 min en 12 sec. Willem Kos (rechts) als amateurschaatser op 't Waardje in waarschijnlijk 1919 Echte sportman Sport stond al heel vroeg geschreven in het leven van Willem Kos. Als voetballer blonk hij uit bij DTS in Oud karspel. De voetbaltrainingen zijn mede de oorzaak ge weest van een goede lichaamsconditie. Daar kwam nog bij dat hij overdag gewoon flink moest meehelpen op de akker van zijn vader. Maar hij was ook een uitstekend turner en atleet die op veel foto's staat van gymvereniging Hercules Hygiéa. Door gunstige ijsvorming deed zich ook de kans voor om zich in het schaatsen te gaan bekwamen. Tijdens schaats wedstrijden van de ijsclub 'Volharding' uit Oudkarspel werd al snel duidelijk dat er in Willem Kos een schaats talent aanwezig was. Willem was toen 15 jaar oud. De KNSB hield proefwedstrijden voor aankomend schaatsta lent en daar won hij al gelijk op de 1500 meter de eerste Al op 17-jarige leeftijd mocht hij deel uitmaken van de K.N.S.B-ploeg die naar het Zwitserse Davos werd afge vaardigd. De jonge Willem had echter vrij veel last van heimwee, ondanks dat hij dagelijks wel zo'n 30 tot 40 kaar ten over de post kreeg. Maar hij bleef toch en toen het tijd was om naar huis te gaan, vond hij het toch ook wel weer een beetje jammer om terug te reizen. In 1926 wist hij kampioen van Groningen te worden door alle drie afstanden te winnen. Ook op kampioenschappen in Oslo, Hamar, Wenen en Budapest verscheen Willem en werd een geziene gast. In januari 1927 belandde Willem opnieuw in Davos. Vol gens een kaart die hij stuurde, had hij wat last van zijn been en voelde hij zich wat zwakker dan normaal. Ken nelijk waren dit de voorboden van een ziekte die hij onder de leden had. Willem wist zich als derde te plaatsen op de 1500 en de 3000 meter. Niet slecht als je in ogenschouw nam dat grootheden als Clas Tunberg uit Finland en Ivar Bal- langrud uit Noorwegen ook meededen. Bij terugkomst in Oudkarspel wachtte hem daar een grootse ontvangst. Internationale deelname Steeds vaker kreeg Willem last van ziekteverschijnselen die in eerste instantie op griep leken. In janu ari 1927 noemde hij op een ansicht kaart aan zuster Marie en zwager Herman dat hij het weer goed maakte maar dat zijn been wat zwak was. Daar door lag hij vaak achter op de andere schaatsers. Willem Kos (in de voorste baan) in Davos in 1927 Oktober 2011 27

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 28