een em. ec lier and te Olympische sprinter 1 Cor Oudendijk Inleiding Het zit in de genen, zegt men. Dat gaat in grote mate op voor iedereen die een Kos in zijn of haar voorvaderen heeft. In het eerste kwart van de 19e eeuw woonden in Oudkar spel Jan Kos en Jantje Bijpost. Zij hadden o.a. een dochter die Antje heette (geboren in 1830) en een zoon die naar de naam Jan luisterde (geboren in 1827). Antje trouwde met Gerrit Mettes uit Hensbroek en zij kregen in 1864 een zoon die Simon heette. Simon Mettes trouwde in 1891 met Resi- na Strooper en zij kregen in 1892 een zoon die Gerrit werd genoemd. Gerrit Mettes was dus de achterneef van de in 1904 geboren Willem Kos waar dit artikel over gaat. Waar om dit nu genoemd? Welnu, Gerrit Mettes was de opa van schaatsster Yvonne van Gennip. Deze dochter van Reina Mettes en Jan van Gennip uit Haarlem won op de schaats drie keer goud op de Olympische Spelen in 1988. Opvallend is trouwens dat Karl Möller, geboren te Oud karspel, ook een fervent schaatser is. Wie was Karl's moe der? Juist, Marie Kos, de oudere zuster van Willem Kos. Broer Jan Kos trouwde in 1858 met Trijntje Kraakman uit Zuid-Scharwoude en zij kregen in 1868 een zoon die Wil lem Kos werd genoemd. Op 11 mei 1899 trouwde tuinder Willem Kos met Geertje Groothuizen, dochter van de kas telein Jan Groothuizen uit Harenkarspel en was 27 jaar. In de navolgende jaren werden er in het gezin Kos acht kinderen geboren. Willem, geboren in Oudkarspel op 8 februari 1904, was voorbestemd om een grote sportcar- rière te krijgen. Helaas bracht een slopende ziekte hier voortijdig verandering in. In het navolgende artikel wordt geprobeerd het leven van Willem Kos te schetsen. Het gezin waarin Willem Kos opgroeide. Staande van links naar rechts: 1.Dirk, 2.Jaap, 3.Trien, 4.Willem, 5.Marie, 6.Cor, 7.Jantje, 7.Jan. Vooraan zittend: Vader Willem Kos en moeder Geertje Kos-Groothuizen 26 Oktober 2011

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 27