Een kermisfamilie uit Oudkarspel dorpen waar ze graag kwamen. Blijkbaar gaf dat enige privileges. Luchtschommels raakten op een zeker moment hopeloos ouderwets waardoor de familie Winter besloot een zweef aan te schaffen. Het is onduidelijk of de luchtschommel in de kachel is geëindigd, zoals nog al eens het geval was, of een nieuw leven is begonnen. Attracties die niet meer van nut waren, werden vaak in de winter verstookt. Als er niets meer mee te verdienen was, was het over en ge beurd. Ook aan de prachtige orgels hechtte men totaal geen waarde. De zweef op de foto is zeer waarschijnlijk de zweef die de familie Winter daarna heeft gekocht, maar helemaal ze ker is dat niet. Ook deze foto bevat unieke details. Aan de bovenrand van de zweef hangen figuren die afgeleid zijn van zeppelins. Er zijn draaimolens geweest met kleine zeppelins waarin twee personen plaats konden nemen. De zweef van de familie Winter was een tussenvorm die maar sporadisch voorkwam. De zweef werd vervangen door een golfbaan, bij de meesten van ons beter bekend als een "hobbelende geit". In mijn jeugd stond de familie Winter op de Oudkarspe- ler kermis met deze attractie. Op deze hobbelende geit De later aangeschafte zweefmolen stond zogenaamd blokvee. Op de Paaskermis van 1963 in Wormerveer bleek Dirk een verbouwing te hebben uit gevoerd. Het blokvee was verwijderd, de vloer was ver kleind, en er waren nu carrosserieën van botsautootjes op de vloer geplaatst. De botsautootjes waren gemonteerd op draaiende schijven. Door de draaisnelheid van de mo len zouden de autootjes om hun eigen as moeten draaien. In Engeland was deze attractie erg populair en heette daar "walser". De familie Winter heeft hier weinig geluk mee gehad. Op de een of andere manier functioneerde het niet. Dirk heeft dit snel ingezien, want in oktober 1963 stond hij al met een rupsbaan op een najaarskermis. Deze rupsbaan was wel een succes. Blijkbaar werd het opzet ten en weer afbreken van deze rupsbaan uiteindelijk toch De hobbelende geit is in aanbouw te zwaar. Men besloot daarom de hele bovenkap rigou reus te verwijderen. Deze beslissing betekende in feite de dolksteek voor de kermisactiviteiten van de Winters. Heel snel daarna viel het doek. Tussen de foto's zit een afbeelding van een carrousel die niet thuis te brengen is. Mogelijk hebben ze overwogen die aan te schaffen, maar het is er in ieder geval niet van gekomen. Het leven van een kermisfamilie Met Pasen begon het kermisseizoen. Vanaf dat mo ment reisde ("rees" zoals de kermismensen zeg gen) de familie tot oktober van de ene naar de an dere kermis. Soms was er een stille week, een week waarin geen kermis werd aangedaan, maar over het algemeen was men in die tijd onderweg. De Winters deden alleen de kleinere kermissen aan. Ze hadden een vaste route, ze kwamen elk jaar op dezelfde ker missen. Daar kwamen ze ook steeds dezelfde ker misfamilies tegen. De familie Winter was vaste prik te vinden op de kermissen van De Goorn, De Rijp, Graft, Wormerveer, Purmerend (voorjaars- en najaarsker mis), Limmen, Enkhuizen, en niet te vergeten hun eigen dorp Oudkarspel. Na oktober zocht men de vaste stand plaats op. Die periode werd ook benut voor onderhoud van de spullen. Voor de familie Winter betekende dit dat ze vanaf oktober achter bakker Verkroost in Oudkarspel te vinden was. De kinderen konden alleen in de winter maanden naar school. Kermisscholen of iets dergelijks be stonden toen nog niet. Het schoolrapport van zoon Dirk is bewaard gebleven. Hieruit blijkt dat hij alleen in de win termaanden naar school ging en als gevolg daarvan tot zijn vijftiende levensjaar op de lagere school heeft gezeten. Dat zal voor Martha ook het geval geweest zijn, maar haar schoolrapport is er niet meer. 24 Oktober 2011

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 25