Een kermisfamilie uit Oudkarspel Een heel oude foto van de luchtschommel van Klaas Winter. "Luchtscheepvermaak' staat er boven de ingang. Ondanks hun teruggetrokken levensstijl functioneerden ze goed binnen de groep van kermismensen, waar ze uiteindelijk het hele kermisseizoen mee optrokken. Blijk baar was het publiek ook tevreden, want ze mochten elk jaar terugkomen op de kermissen. Het werkte zo dat de exploitant elk jaar, zo rond de jaarwisseling, een briefje stuur de naar de burgemeester of het college van burgemeester en wethouders met het verzoek volgend jaar weer te mogen komen. Als de activiteiten van de exploi tant tot tevredenheid van de gemeente waren geweest, was men welkom. Over het algemeen was het uitstippelen van de route niet zo'n probleem want men deed in de praktijk elk jaar dezelfde kermissen aan. Aan het eind van de jaren zestig werd het opbouwen en af breken van de attractie voor de Winters te zwaar. De familie heeft nog gepro beerd de attractie aan te passen aan hun meer beperkte mogelijkheden, maar dat pakte helemaal verkeerd uit. Ze trok ken zich terug uit de kermiswereld en leefden hun teruggetrokken leven verder in Limmen. Uiteindelijk bleef Martha alleen achter. Materieel De vader van Dirk, even eens Dirk Winter, had een luchtschommel. Dirk was niet de eerste eigenaar, want op de oudste foto, die naar schatting gemaakt is in 1910, staat de naam van zijn ou dere broer Klaas. Over deze unieke foto zijn een paar in teressante dingen te vertel len. In de eerste plaats val len de prachtige olielampen op. Dit moet 's avonds een prachtig gezicht geweest zijn. Kenners kunnen zien dat het orgel een cilinder orgel is. Rond 1910 was dat het meest voorkomende or geltype op de kermissen. In de jaren twintig zijn de cilinderorgels van de ker missen verdwenen en ver vangen door boekorgels. In tegenstelling tot een cilinderorgel bood een boekorgel de mogelijkheid de muziek te vervangen. De luchtschom- mel is rond 1920 drastisch verbouwd, zoals we kunnen zien op de latere foto. Op die foto is de naam K. Win ter al veranderd in D. Winter. De voorkant is vernieuwd en de bloemen aan de achterwand zijn vervangen door gemeentewapens. Die gemeentewapens op de attracties pasten binnen de strategie van de kermisexploitanten. Ze brachten op hun attractie de wapens aan van de Het gezin van Dirk Winter voor hun luchtschommel. Vader Dirk staat links met dochter Martha aan de hand. Dirk jr en moeder Aagtje staan rechts. Oktober 2011 leefden erg eenvoudig. Ze onderhielden geen contacten met familie en spraken nauwelijks andere kermisexploi tanten. Ze gingen zo hun eigen gangetje. Dirk en Martha zijn beiden ongetrouwd gebleven. 23

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 24