it hT Keirmisiaim Ikarspe ie tui nj€l TUL (0 Jaap Kroon Inleiding Een zuster van mijn opa, Aagtje Greeuw, was getrouwd met de kermisexploitant Dirk Winter, een telg uit een be kende kermisfamilie. Het echtpaar kreeg twee kinderen: Dirk en Martha. Gevieren trokken ze van kermis naar kermis. Jarenlang hebben ze Oudkarspel als thuishaven gehad. Ze bewoonden een schuit die in de winterperi ode achter de bakkerij van Verkroost zijn ligplaats had. "Tante Aagie van de schuit" werd ze binnen het gezin van mijn opa en oma genoemd. Het reizen per schuit raakte op een gegeven moment uit; de schuit werd omge- ruild voor een omgebouwde verhuiswagen en nu werd Limmen de thuishaven. We praten dan over de periode 1945 tot 1950. Oudkarspel werd wel de plaats waar ze uiteindelijk naar terugkeerden. Ze liggen alle vier op de begraafplaats van Oudkarspel begraven. Na de dood van Martha kwam mijn tante in het bezit van een mapje per soonlijke eigendommen. Dat mapje is uiteindelijk bij mij terecht gekomen. Met behulp van deze map en de aanwe zige kennis bij de Nederlandse kermisbond in Alkmaar, is het me gelukt een schets te maken van het leven van deze kermisfamilie. De kermis in de loop der jaren Dit verhaal begint ongeveer in 1910 met de luchtschom- mel van Klaas Winter. Klaas was afkomstig uit Assen delft. Hij trouwde in 1888 met Hendrikje Bregman uit Ursem. In de huwelijksakte van het paar staat dat de vader van Hendrikje carrouselhouder was. Omdat de vader van Klaas brugwachter was, lijkt het aannemelijk dat hij de kermisattractie van zijn schoonvader is gaan exploiteren. Als we de berichtgeving in de krant mogen geloven, was deze luchtschommel een enorme sensatie. Later raakte de luchtschommel uit de gratie. Dat lot was veel kermisattracties beschoren. De kachel was er goed voor. De kermisexploitanten moesten mee met hun tijd. In 1910 was er nog geen elektriciteit voor de aandrijving en de verlichting van de attracties. De komst van de elek triciteit bracht een grote ommekeer. Misschien nog iets vóór 1910 deden de kermisbioscopen hun intrede. De kermisgangers konden genieten van bewegende beelden, begeleid door levende muziek. De mensen wisten niet wat ze zagen. Kermistoneel was ook zeer geliefd. Stukken als "De Twee Wezen" zorgden er voor dat de zakdoeken voor de dag kwamen. Nu is de kermis meer iets voor de jeugd met keiharde muziek en hydraulisch aangedreven attracties. De hoofdpersonen Aagtje Greeuw, geboren te Oudkarspel op 18 april 1899 en dochter van Jacob Greeuw en Maartje Mulder, trouw de op 23 februari 1922 in Oudkarspel met de kermisex ploitant Dirk Winter, in 1897 geboren te Jisp. De ouders van Dirk waren Dirk Winter, een jongere broer van Klaas, en Aaltje Bregman uit Ursem. De familie was dus dubbel aangetrouwd. Dirk en Aagtje kregen twee kinderen, Dirk, geboren in 1923 en Martha, geboren in 1929. De Winters Dirk Winter en Aagtje Greeuw op waarschijnlijk hun trouwfoto De schuit die als woning diende voor Dirk Winter en Aagtje Greeuw en hun kinderen 22 Oktober 2011

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 23