Reclame-uitingen in vroeger dagen Van Vollenhoven's Van Vollenhoven's was vooral bekend om haar stout. Tot de Tweede Wereldoorlog hadden veel Nederlandse Aan het café van Pieter de Geus in Zuid-Scharwoude prijkt een bord Van Vollenhoven's Bieren. In die tijd een bekend merk van vooral stout. Het café heette 'Fortuin' en was in later jaren in handen van Willem ter Burg en zijn vrouw Anne de Waal. Na namen als 'Old Dutch', 't Stippie en de 'Warbar' heet het nu Eetcafé De Kolonist (Dorpsstraat 360). brouwers een stout in hun assortiment. De belangrijkste hiervan waren De Zwarte Ruiter in Maastricht en Van Vollenhoven in Amsterdam. Mede door de expansie van de grote firma's Heineken en Amstel en de daarmee sa menhangende opkomst van de pils zijn deze geleidelijk allemaal van de markt verdwenen. Heineken brouwde onder de naam Van Vollenhoven sinds de overname van de gelijknamige brouwerij nog tot 2004 kleine hoeveelhe den stout. Sinds 2006 wordt door Brouwerij De Schans in Uithoorn, met toestemming van Heineken, jaarlijks een Van Vollenhoven Stout gebrouwen, gebaseerd op het oor spronkelijke recept. De zaken gingen goed. Men ontwikkelde een proces dat textiel met behulp van benzine en stoom chemisch kon reinigen. De firmanaam werd aangepast in: "Almelosche Ververij en Chemische Wasscherij Gebr. Palthe". Sinds 1972 opereren de winkels onder de naam "Palthe Stomerijen". De winkels werden sindsdien uitgerust met reinigingsmachines. Hierdoor werd het mogelijk om ter plaatse de kleding te reinigen. Tegenwoordig opereert men vanuit ruim twintig locaties en meer dan 200 inle- verpunten. Aan de gevel van de manufacturenzaak van Jb.Smit (later Jan Smit) prijkt een bord van stomerij Palthe. Hier was een depot gevestigd waar men de te stomen kleding kon inleveren en weer ophalen. De winkel van Smit is nu omgebouwd tot Pictures Frames en een kledingzaak aan de kant van de Voorburggracht. Aan de zijkant bevindt zich Elida kledingreparatie. Palthe Palthe is al een heel oude merknaam en bestaat sinds 1873. De familie Palthe kocht in dat jaar een leegstaand fabrieksgebouw van de Almelosche Brood- en Meelfa briek dat al enkele jaren leegstond. De fabriek werd om gebouwd voor het productieproces met chemische kleur stoffen. Onder de naam "Gebr. Palthe" werden op 9 september 1873 de van hout gemaakte kuipen voor de eerste keer door middel van stoom aan de kook gebracht voor het verven van textiel. Vlak voor de Luizeknip geeft een scheefgezakt boetje, volgehangen met reclameplaten, een schilderachtig gezicht. De plek is als zodanig nog wel te herkennen, al zijn er wel verschillende panden gesloopt. Het boetje is weg, evenals het oude café De Olifant. Natuurlijk is het water verdwenen. 20 Oktober 2011

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 21