Reclame-uitingen in vroeger dagen Uit de Delftse Pot Assumij Aan de Dorpsstraat in Oudkarspel stond deze stolpboerderij. Hij is al weer jaren gesloopt en het is nu een grasveldje schuin tegenover de vroegere slagerij van Vre- devoort (Dorpsstraat 910). De ASSUMIJ van 1896, Algemeene Paarden- en Veever zekering, Brandverzekering van Boerderijen en Burger risico's, was gevestigd te 's-Gravenhage. Advertenties duiken vooral op in de jaren 30 en 40 van de 20e eeuw. Opvallend zijn ook de 'dankbetuigingen' in de krant wanneer Assumij had uitbetaald voor een paard of koe. IBIS en North State De slagzin 'Dobbelmann, lekker man' zal vele fervente shagrokers nog wel goed in het geheugen liggen. De naam 'Ibis shag' werd vereeuwigd door de schenking aan Diergaarde Blijdorp in Rotterdam van een grote vij ver met ibissen, die men tot op de dag van vandaag nog Voor de winkel van Möller in Oudkarspel staat een opvallend wagentje. Het is van Zuivelhandel De Toekomst van Gert van Rijn. Het is een driewielertje. Er op staat'Uit de Delftse Pot'. Zoals blijkt uit een advertentie was het volgende aan de hand met dit product: "Deze margarine wordt op geheel nieuwe wijze gemengd waardoor de smaak beter en het aroma zachter is dan gewone margarine. Bovendien blijft ze langer vers en is beter smeerbaar. Uitsluitend verkrijg baar bij uw melkleverancier aangesloten bij de UMC. 1949 (de Utrechtse Melk Centrale)." Pal over de Nieuweweg stond de sigarenzaak van Pieter en Nel de Geus. Vanzelfsprekend was ook deze winkel behangen met reclame-uitingen voor rookwaren. Toen mocht dat wettelijk nog. Het huis staat er nog wel maar is al jaren geen winkel meer. kan bezichtigen. Een pakje Ibis shag met vloei kostte 9 cent in de jaren 30 en was het goedkoopste merk shag. De fabriek van Dobbelmann heeft moeilijke jaren door gemaakt, onder meer door de oorlog en later ook door bestuurlijke- en familieproblemen. Toen in 1956 de fabriek werd overgenomen, mede dank zij de grote inspanningen van Louis Dobbelmann om met de British American Tobacco Company tot overeen stemming te komen, bleef hij nog vele jaren directeur van Eldeco. Ik loop m'n benen uit m'n reet voor een North State. Met dit gezegde zou een roker in de veertiger jaren een prijs hebben gewonnen die was uitgeschreven voor de leukste rijm. Oktober 2011 19

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 20