Reclame-uitingen in vroeger dagen Op de kruidenierswinkel van Jacob de Bakker, links van De Roode Leeuw, staat een reclame KOFFIE TIKTAK THEE. Ofschoon het merk nog bestaat, zien we dit soort reclames niet zo vaak meer. Schuin tegenover Jacob had Willem Kraakman zijn kruide nierszaak. Concurrenten zullen ze niet zijn geweest. Jacob was voor de protestantse klanten en Willem bediende de katholieke. TIKTAK Sommige mensen zullen zich nog kruidenier Piet Pool her inneren die zijn winkeltje had in het pand waar nu kapper Rien Muijs zit. Met een transportfiets met een grote mand bewoog hij zich door Langedijk. Op de mand stond: P.Pool; K.Tiktak. TIKTAK is de koffiebranderij die in 1870 in Groningen werd opgericht door Klaas Tiktak. Hij hield zich bezig met, zoals hij het zelf zei, "het met aandacht branden van de suyverste koffij", om u op elk moment van de dag te laten genieten. Het is snel gegaan. 'Suyvere Koffij verkoopt zichzelf.' De dampende en gezichtsbepalende 'Stoom-Koffiebranderij' aan het Damsterdiep in hartje Groningen breidde maar uit. In 1984 verhuisde Koffiebranderij TIKTAK B.V. naar een modern pand aan de Rouaanstraat in Groningen. In 1991 is er aansluiting gevonden bij het wereldwijd opere rende espressoconcern Segafredo Zanetti S.p.A. Laan te Heiloo is een familiebedrijf dat in 1954 werd opge richt door Aris Laan. De toen nog 24-jarige Aris Laan startte het bedrijf met levering van ijsbekers en bindmiddelen voor ijs. Later werd dit assortiment uitgebreid met Italiaanse producten vanwege de vraag die hiernaar ontstond bij zijn Italiaanse relaties. In de jaren 90 zijn er door Laan ook tal van ijssalons ingericht. Dit in samenwerking met de Italiaanse interieurbouwer Lamar, later Novar geheten. Hierdoor heeft Laan een grote ervaring opgebouwd. Iedereen kent wel de ijssalon van Laan op de hoek van de Laat in Alkmaar. KEG Cornelis Keg startte in 1832 in Zaandam een handel in kolo niale waren, later uitgebreid met een groothandel. De firma was op vele fronten actief, handelde in petroleum, bezat een filiaal in Amsterdam en exporteerde peulvruchten naar Ne derlands Oost-Indië. Rond 1900 genoot het bedrijf faam door de verpakte levensmiddelen onder eigen naam. De bloeitijd lag in de periode na de Eerste Wereldoorlog. De firma groei de toen snel en het aantal verpakte levensmiddelen breidde zich uit. De groothandel werd uitgebreid met een eigen kof fiebranderij, verpakkingsafdelingen voor koffie en thee en een detailhandel in "Het Wapen van Friesland" op de Dam te Zaandam. Vier generaties Keg, allen met de voornaam Cornelis, stonden aan het roer van de firma. In de Tweede Wereldoorlog kwamen zij in minder goed vaarwater. In 1932 vierde men het eeuwfeest maar de wegvallende export en de combinatie van fabrikant, groot- en detailhandel bleek na de Tweede Wereldoorlog niet meer te voldoen. In de jaren vijftig is de firma bij stukjes en beetjes opgeheven. Sparen was, zoals bij zoveel producten, ook mogelijk bij Keg. Zo kon men bij Keg's thee sparen voor een prachtig geha merd tinnen theebusje, bij inzending van 150 punten aan theebonnen. Laan's IJs Piet Kramer van de Kroonstraat in Oudkarspel met de kar van Laan's IJs aan de Dorpsstraat in Zuid-Scharwoude. Hij werd IJsiespiet genoemd. Op het winkeltje van Hein en Betje Leering-van 't Hof hangt een bordje Keg's thee en koffie. 18 Oktober 2011

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 19