jee. ame-uitingen in vroeger d [en Cor Oudendijk De huisjes langs de Dorpsstraat leverden vaak schilderachtige plaatjes op. Aan het zuideinde van Zuid-Scharwoude staan nog steeds enkele huizen tussen de Dorpsstraat en de Voor burggracht. Uit de tijd dat de Voorburggracht nog water was, stamt deze foto. De plek moet nu gezocht worden ter hoogte van zorgboerderij Het Vierkant. Het is bijna mooi van lelijkheid, is een uitspraak die hier wel op lijkt te slaan. Een vervallen pand volgehangen met reclame-uitingen. De panden op de achtergrond zijn nog wel te herkennen, maar dit plaatje bestaat niet meer. hierover: De foto lijkt erg veel op de plaats van de huidige Uitvalsweg, maar is het begin van de Prins Hendrikkade, vroeger de Polder genaamd. Het houten huis was de brandstoffenopslagplaats van P.Hoogland, de brandstof- fenboer. Daarvóór was er een winkeltje van P.Kloosterboer. Het huis met de erker is de huidige kapsalon van Gerard Schouten, daarvóór de zuivelhandel van Piet Bruin, en daarvoor drogisterij Bos. Daarnaast zat de fietsenwinkel van Jb.Dekker. Dan aan de over kant het huis van schilder Blok, die ook een verffa- briekje had. Daarvoor het huisje van Otto Koedijk, een Inleiding Tegenwoordig worden we overspoeld met reclames in al lerlei vormen. Alles is ook aan regels gebonden. Niet te groot, niet te flitsend, niet een afleiding voor het verkeer, om er maar een paar te noemen. Op oude foto's van Langedijk komen we vaak grote recla meborden tegen. Reclames van merken die we nu ook nog kennen, maar ook merken en namen waarbij we ons toch even achter de oren moeten krabben. Wat was dat ook al weer? Aan de hand van een aantal oude foto's, weer voor een deel uit het archief van Karl Möller, krijgen we een beeld van de reclame-uitingen in Langedijk. Vroege reclame Het gebruik van posters om commerciële producten onder de aandacht te brengen, schijnt al te dateren uit het oude Griekse rijk. Toen in de vijftiende eeuw de drukkunst werd uitgevonden, nam het gedrukte pamflet en de voorloper van de reclameposter sterk toe. Engeland staat te boek als een land dat vroeg industrialiseerde. Dit bracht ook het fenomeen eerder in de belangstelling. Nederland volgde vele jaren later als industrieland. Maar toen er ook hier fa brieksmatig werd geproduceerd, kwamen advertenties en aanplakbiljetten steeds vaker voor. In steden werden vaak kale muren met reclame beschilderd. Dit werd in die tijd veelal verafschuwd en als een soort graffiti afgedaan. In 1915 schreef een zekere J.Leliman, architect, een betoog te gen dit soort aantastingen van het stadsbeeld. Rond 1900 zijn de wervende teksten in dorpen nog sporadisch, maar al gauw duiken de aangeplakte en geëmailleerde reclames op. Vanzelfsprekend trof je reclame aan bij de winkels die de aangeprezen waren verkochten. Toch zie je op oude fo to's ook particuliere huizen met grote borden. Hier was het veelal een kwestie van extra inkomsten. Jan van der Weerd bijvoorbeeld woonde pal aan de Dorpsstraat. Zijn huis was uitermate geschikt om te dienen als plek voor reclame uitingen. Ons oud-bestuurslid Paul den Hartigh schrijft De Nederlanden van 1845, Stimorol en Americol Motor Oils hadden een plek gekregen op de gevel en het schuurtje van Jan van der Weerd. Hier is nu de kruising Voorburggracht en Geestweg. Ook het linkse huis van Piet Kooij is reeds lang verdwenen. 16 Oktober 2011 O O ENEttBtkt

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 17