De Langedijker Muziekschool van Andries Olie In de tuin, voor het prieeltje toont Andries Olie een grote klas met leerlingen. Helaas zijn niet alle namen bekend. Bovenaan van links naar rechts zijn bekend: 2.Klaas Luitjes, 3.Henk van Zoonen, De rij daarvoor, v.l.n.r: 1.Meester Andries Olie, 2.Jantje Klingeler, 3.Cornelia de Jong, 4.Neelie Luyting, 6.Grietje Keizer. De rij daarvoor, v.l.n.r: l.Jan Koeman, 2du Burck, 4.Dirk de Geus, 9.Marie du Burck, 10.Cor Schrieken. Op de le zittende rij, v.l.n.r: 1. Van der Wal 4.Aagje Kout (met U-vormige kraag), 6.Marie Pluister, 8.Anne Blom Vooraan links zittend: Aafje Haasert; rechts vooraan zittend: Jantje Blom. Gedurende een kleine vijftien jaar hebben Andries en Aaltje Olie les gegeven aan ettelijke Langedijker kinde ren. Mevrouw Olie bespeelde het harmonium tijdens de zanglessen. De eerste twee jaar was Bregje Speets nog muziekdocente, maar uit een advertentie uit 1913 komt duidelijk naar voren dat zij de samenwerking met Olie niet meer had. Mej. Speets verhuisde in 1915 naar Spoor straat 36 in Oudkarspel en in de jaren 30 naar Noord- Scharwoude, waar zij ook muziekonderricht gaf. Ondanks, of misschien wel dankzij het feit dat Andries Olie autodidact was, had hij de gave om kinderen muziek op een zodanige wijze bij te brengen dat zij het geleerde nooit vergaten. Hij hanteerde de solfège methode waarbij hij steevast 'sol' als 'sal' uitsprak. Daarnaast bediende hij zich van ezelsbruggetjes voor de jongste leerlingen om de maat te tellen. Zoals: Eén, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, Annemie de Lapper kwam me tegen. en Dan heb ik nog zo'n geitebok, Daar rijdt mijn kleine jongen op, van 1,2,3. Hoe hij alles zelf ervoer, valt op te maken uit een brief die hij in 1925 stuurde aan het gezin van schrijver Cor Bruijn. Een bezoekje zat er niet in, schreef hij. Zowel hij als zijn vrouw hadden het nog bijzonder druk met lesgeven en de voorbereidingen voor een voordrachtsoefening. Uit de brief blijkt dat Olie het gebrachte tamelijk lichte kost vond: "Leerlingen die mooi spel kunnen geven, heb ik maar weinige meer, doch gelukkig zijn de verdiensten er niet minder om, al hebben de meeste leerlingen een paar graden of meer tekort mu zikaliteit. Wanneer je de minder begaafde leerlingen zou willen wegdoen dan hield je nog minder dan de helft over. Van de uitvoeringen in De Roode Leeuw in Zuid-Schar- woude werd in de Langendijker Courant verslag gedaan. Dit gebeurde op de wat lichtelijk overtrokken manier van die tijd. In 1925 valt te lezen: 'Om blij het leven door te treden, behoeft men groote schatten niet. Ziedaar, een bekende waarheid die wij allen weten, maar nog nooit heeft haar schoonheid me zoo getroffen als Zaterdag avond in den Kolfbaan van den heer Kramer, bij het luisteren naar de lieve, frissche kinderstemmen der leerlingen van Mijn heer Olie.' 12 Oktober 2011

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 13