Zuster Trijntje en zwager Teunis gingen wonen in het voorste deel van het ouderlijk huis, dat vroe ger als winkeltje had dienst ge daan. Het was een vrij lang huis, waardoor Andries en zijn moeder achterin nog voldoende ruimte hadden om te wonen. Muziekles gaf Andries echter in een houten behuizing die geplaatst was in de bessentuin achter het huis. Langs de lange zijden van deze muziek tent waren banken opgesteld. Halverwege stond een school bord met daarvóór een kleinere bank. Om die zitplaatsen werd door de leerlingen het meest ge vochten. Vooral 's zomers met warm weer keek menig leerling wel eens verlangend de bessen- tuin in. Soms, als er niet zoveel leerlingen op les waren, mochten ze wel eens even de bessentuin in. Een enkele keer kregen ze na de les wat bessen op servetjes van oude kranten. Olie komt over als een onvermoeibaar man als het gaat over muziek. Naast het geven van les in viool, piano en zang studeerde hij zelf tot diep in de nacht. Met een klein olielampje begaf hij zich dan van de mu ziektent naar het huis. Schoenen gingen uit om 'ootje' niet te wekken. Hij rubriceerde zelf bladmuziek, deed er keu rige kaftjes omheen met etiketjes en legde zo een complete muziekbibliotheek aan. De leerlingen konden uit deze zelf aangelegde bibliotheek bladmuziek lenen. Voor zangles sen rekende hij f 0,75 per kwartaal. Piano- en vioolles wa ren aanzienlijk duurder: f 7,50 per kwartaal. Uit verschil lende advertenties in de Schager Courant blijkt dat hij in 1893 al begon met het geven van voordrachtsoefeningen, vaak met groepen van rond de veertig kinderen. Deze uit voeringen werden gegeven in de plaatselijke lokaliteiten van Kaan en Haringhuizen in Nieuwe Niedorp. Vanaf 1908 treffen we advertenties aan voor Voordrachts oefeningen in het lokaal van D.Stam in Noord-Scharwou- de (Café De Burg). Olie had toen zijn terrein verlegd naar Een dorpsgezicht in Nieuwe Niedorp ter hoogte van de smederij van 'De Kolonie' (rechts). Bij het tweede hekje voorbij de smederij (met de kleine boompjes ervoor) woonde de familie Olie op het adres Hoogzijde 89. Op deze plek verrees later busonderneming Peereboom. Langedijk en had in die tijd hulp van mejuffrouw Bregje Speets uit Lutjewinkel. Vier jaar eerder wordt zij nog ge noemd als zijn beste leerlinge. Trouwen en naar Langedijk toe Op 50-jarige leeftijd, om precies te zijn op 14 september 1911, trouwde Andries Olie in Wognum met de twaalf jaar jongere Aaltje Melling die geboren was in Oudendijk. Moeder Aafje was in 1909 overleden en het is aannemelijk dat zijn zuster en zwager de wens te kennen hebben ge geven het hele huis te willen bewonen. Olie verhuisde in september 1911 officieel van Nieuwe Niedorp naar Zuid- Scharwoude en in dezelfde maand opende het kersverse echtpaar de Langedijker Muziekschool in Zuid-Schar- woude. Het is onduidelijk waarom specifiek gekozen is voor verhuizing naar de Langedijk. Een paar jaar daar voor lagen er al contacten die deze keuze kennelijk heb ben beïnvloed. Het muziekonderwijs in Nieuwe Niedorp werd echter niet afgebroken. Op maandag en vrijdag was er les in Zuid-Scharwoude en op de woensdag en zater dag in Nieuwe Niedorp. Het huis, annex klaslokaal, van het echtpaar Olie was gebouwd op een stuk grond dat toebehoord had aan notaris Duker. De grote villa van de notaris was groten deels verbrand en niet meer compleet opgebouwd. Op de gevel van de woning (nu Dorpsstraat 390 en 392) kwam een groot bord te hangen met LANGEDIJKER MUZIEK SCHOOL. Het pand waarin de Langedijker Muziekschool was gevestigd. In later jaren werd de woning gesplitst en links bewoond door Cees en Marrie Rutsen, later door de ouders van Cees. Rechts woonden jaren achtereen bakker Jan Schoorl en zijn vrouw. Later hun zoon Piet Schoorl. Oktober 2011 11 De Langedijker Muziekschool van Andries Olie NIEUWE-ME DORP

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 12