De L ranged Kei0 xviiii^ieKsciioo van xKiKö LLiriej ie Cor Oudendijk Inleiding In Langedijk en Heerhugowaard bestond vele jaren de muziekschool "Dijk Waard". Kinderen kre gen hier muziekonderwijs op alle mogelijke fronten. Onderricht in muziek bestond echter al eerder. Pieter Pranger uit Noord-Scharwoude was een heel bekende Langedijker die velen een muzikale basis heeft ge geven. Jaren eerder bestond er echter in Zuid-Schar- woude 'De Langedijker Muziekschool', in 1911 opge richt door Andries Olie en zijn vrouw Aaltje Melling. Olie zou waarschijnlijk geruisloos in de geschiedenis zijn verdwenen als er in 1992 geen aanleiding was ge weest om hem wat nader te belichten. Herinneringen van Maartje de Vries uit 'de Morrebok' (Moerbeek) aan haar muziekleraar werden door haar dochter Margreet Bruijn (van de bekende schrijver Cor Bruijn) geplaatst in het jaarboek (1993) van het Westfries Genootschap. Aan mij werd indertijd gevraagd of ik wat wist over Andries Olie. Na wat gespit en gegraaf, waarbij een leuk contact ontstond met de schrijfster Margreet Bruijn, lukte het mij om een redelijk beeld van deze man te geven. Nadien zijn er meer feiten en fotomateriaal boven tafel gekomen, waardoor een plekje in ons blad mij gerechtvaardigd lijkt. Jeugd en jonge jaren Andries Olie zag het levenslicht op Terdiek, niet ver van de Langereis onder Nieuwe Niedorp. Hij kwam op 26 februari 1861 op deze wereld in het gezin van Jan Olie en Aafje Brands. Het gezin had al twee zoon tjes: Dirk, vernoemd naar Dirk Olie, en Krijn die de naam van opa Krijn Brands had gekregen. De naam Andries kwam wel in de familie voor. De vader van opa Krijn heette zo. Na Andries zagen nog een jongen en een meisje het levenslicht, maar beiden stierven jong. In 1865 en 1868 kwamen nog een keer een Albert en een Trijntje ter wereld, zodat we uitkomen op een gezin met vijf kinderen. Vader Jan Olie was eerst landbouwer en daarna win kelier. Kennelijk zaten er wat pedagogische kwalitei ten in de Olie's want jongere broer Albert zou later schoolhoofd in de Zijpe worden. Uit de jonge jaren van Andries Olie is niet alles be kend. We weten dat zijn vader later kruidenier was en dat zoon Andries met een hondenkar de waren uitventte, tot in de al genoemde Morrebok aan toe. Hij zal dus in eerste instantie in de middenstand heb ben gezeten. Muziek werd pas later zijn hoofdbron van inkomsten. Op eigen kracht leerde hij zichzelf vioolspelen. Hij beheerste het op een gegeven mo- Een portret van Andries Olie op jongere leeftijd. Hij had toen al de kenmerkende grote snor. ment zodanig goed dat hij met een maat van hem op kermissen ging spelen. Niet dat hij dit zo leuk vond. Integendeel, het vele drinken achtte hij maar een dom vermaak. Ook het ophalen van de danscenten vond hij een crime. Hij was dan ook erg blij toen dit later werd vervangen door entree waaruit ook de muziek werd betaald. Over zanglessen las Andries diverse boeken en ter vervolmaking van zijn vioolspel volg de hij muzieklessen in Alkmaar. Hier leerde hij ook piano en cello spelen. In 1892 overleed vader Jan. Moeder Aafje hield nog en kele jaren de kruidenierswinkel aan, samen met haar ongetrouwde kinderen Andries en Trijntje die toen res pectievelijk 31 en 24 jaar oud waren. In 1898 trouwde Trijntje met schipper Theunis van der Molen. Andries was getuige bij dit huwelijk en gaf toen als beroep op: muziekmeester. Het wijst er op dat hij toen muziek tot zijn hoofdinkomen had gemaakt. Een advertentie uit november 1899 leert ons dat er een uitvoering werd gegeven door het Strijkorkest 'De Kleine Kapel' in de concertzaal van de heer P.Haringhuizen. Het orkest stond onder leiding van A.Olie en er was een solist J.Sluis uit Amsterdam. 10 Oktober 2011

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2011 | | pagina 11