J I enge Oieirinneiringen uit He oor. c ;stijd. Jopie Oud Schipper Oud, mijn vader, had een geregelde beurtdienst met "Het Vertrouwen" en "Vertrouwen II" op Amster dam. Het was thuis een druk bestaan. We waren één van de weinigen die telefoon hadden in de buurt. De buurt kwam dus bij ons bellen. Moest de dokter gewaarschuwd worden dan belde mijn moeder, zodat we volledig op de hoogte waren van het wel en het wee in de hele buurt. De buurvrouwen vonden telefoneren eng. Ze hielden de hoorn zover van hun oor af, zodat ze niets konden ver staan. Ze zeiden dan: "Buur Oud, hij doet het niet, doe jij het maar effies". Op een dag kwam mijn moeder bij de buren waar ze met z'n zevenen zaten te eten. Moeder keek raar op. Ze zaten te eten vanuit schaaltjes en vanaf deksels. Wat was n.l. het geval? De afwas werd gedaan in het boetje, ze hadden geen stromend water in de keuken. Buurvrouw ging dan met de afwas in een grote pan, die ze op haar nogal brede heupen zette, naar het boetje. De boel gleed er enkele ma len af, de borden op het puinpadje. Dat kon natuurlijk zo niet doorgaan. Vader nam aardappelen van buurman mee naar Amsterdam. Hij heeft ze geruild bij een verte genwoordiger van een aardewerkfabriek uit Maastricht. Zo konden de buren weer lekker uit een bord eten. Er waren ook grote veranderingen bij het vorderen van de school door de Duitse Wehrmacht. De school moest ontruimd worden met behulp van de kinderen. Wij von den dat reuze interessant. Het onderwijzend personeel deelde ons genoegen waarschijnlijk niet. De 1ste en 2de klas hebben les gehad van juffrouw Bos sen in de consistoriekamer bij de kerk. De meisjes uit de hogere klassen gingen daar lopend naar toe, wat op zich een uitje was. Juffrouw Bossen had zoveel handwerkmateriaal ingesla gen dat we de hele oorlog handwerkles hebben gehad. Dat was op andere scholen wel anders. We hebben ook ontzettend veel van haar geleerd: breien, haken, bordu ren, mazen, naaien en zelfs stukjes inzetten. Ik heb er da gelijks nog plezier van. De 3de en 4de en gedeelde 5de klas hebben les gehad in de kantine van de zuurkoolfabriek van de firma Hart en Co, van meester de Ruijter. De rest van de 5de klas en 6de klas heeft les gehad in de opkamer van het café "'t Huis de Brederode", van het hoofd van de school, meester van den Abeele. Zo waren er voor de kinderen ook nog wel leuke dingen te beleven. Op het schoolplein hebben we de leukste spelletjes ge daan. Hinkelen, sliertentak, boompje verwisselen, tollen, knikkeren, bokbok stavast, twee is teveel, zakdoekje leg gen, verstoppertje, touwtje springen en ballen, hoewel er op het laatst geen rubberen ballen meer waren. Elk spel- letje duurde een bepaalde tijd. Was die tijd om dan kwam het volgende spelletje aan de beurt. Mara Hart had een lang dik touw, waar we met een groep mee sprongen. De gene die af was moest draaien. Daar de groep wat groot werd heb ik aan mijn vader ook een touw gevraagd. Ik kreeg een touw dat op de schuit was gebruikt. Iedereen die had staan draaien ging met zwarte handen de school binnen. Een nieuw touw kreeg ik niet. Zwemmen Bij een mooie zomer zwommen we in het zwembad "het Waardje" aan het kanaal Alkmaar-Kolhorn. Ik heb er ook zwemles gehad. Er was tijdelijk een gepensioneerde ma rineman die zwemles gaf. We hadden dan een boterham mee, waar hij ook wel trek in had. Toen we dat wisten namen we voor hem ook een boterham mee. Hij ging dan met een zakje belegde boterhammen naar huis. Er waren kinderen van een andere school die mochten niet naar het Waardje. We gingen dan 's avonds heel gezellig samen naar de Snipsloot. Die van de noordkant van de sloot kwamen liepen langs de kerk over het dijkje naar het eerste hek bij de Snipsloot (sloot aan de zuidkant van de houtwerf van Eecen; red), degenen die van de zuidkant kwamen liepen over het dijkje van houthandel Eecen. Bij het zwemmen liepen we ook over de balken van de Fa. Eecen, die als een vlot in het water lagen. Meestal gleed je er wel een keer vanaf en kwam je met het dopjeskroos op je hoofd boven. Dat mocht de pret niet drukken. Zwembad "het Waardje" in 1941 8 Oktober 2010 O O

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 9