De afwas in vroeger dagen Opoe Wahlen aan de afwas De overheid liet deze passieve houding varen tijdens de Industriële Revolutie, na 1870. De soms onacceptabele arbeidsomstandigheden van de fabrieksarbeiders, maar ook de steeds duidelijker gelegde verbanden tussen hygi ene en gezondheid, dwongen de overheid tot het nemen van maatregelen en het geven van voorlichting. Tegelijkertijd ontplooide de burgerij tal van initiatieven, mede uit eigen belang: met hun onhygiënische levenswij ze bedreigden de arbeiders immers ook de gezondheids situatie van de rijkeren. Vanaf 1915 wasten steeds meer mensen zich regelmatig. Ze hadden thuis een badkamer of gingen naar een badhuis. Ook kleren kregen vaker een wasbeurt, tot groot genoegen van zeepfabrikant 'De Duif' in Den Dolder. Deze fabriek kwam met een geheel nieuwe uitvinding: het zeeppoeder, dat de concurrentie aanging met de aloude zeepklopper. De vatenbank Niet iedereen gebruikte het slootwater, maar liet de tim merman een vatenbank maken. Het principe van een va tenbank is eigenlijk simpel. Op vier poten ligt een flauw Opoe en opa Wahlen voor hun huisje aan de Dorpsstraat. Het oude winkeltje rechts werd later afgebroken en hier verrees het hoge huis van kapper Cas de Vries. Later verdween de gehele bebouwing op deze plek voor de doorbraak naar de Voorburggracht. (rechts) naar rechts aflopend werkblad met opstaande kanten. Aan de rechterkant loopt het werkblad wat taps toe in de vorm van een afvoergootje. Om overtollig afwaswater op te van gen, werd vaak onder deze afvoer een emmer geplaatst als de vatenbank binnenshuis werd gebruikt. Het is nog het beste te vergelijken met een groot afdruiprek. Soms werd de vatenbank buiten gebruikt en dan liep het water van zelf over het straatje of richting sloot. Er zijn niet zoveel afbeeldingen van mensen die aan een vatenbank staan. Destijds mochten we echter van Jack Pa ter uit Zuid-Scharwoude een foto kopiëren van zijn opoe Wahlen. Opoe, nog getooid met een onvervalste hul op het hoofd, is druk bezig met de afwas op het achterplaatsje. Oktober 2010 7

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 8