De af e aiwas in vroeger c Hagen Cor Oudendijk Inleiding In 't Regthuis bevindt zich het veldwachterskamertje. Dit vertrek is vanaf de opening van het museum in 1989 inge richt met diverse gebruiksvoorwerpen. Aan de zuidzijde staat een zogenaamde vatenbank, zeg maar een voorlo per van het huidige aanrecht. In oostelijk West-Friesland noemde men dit overigens een boenbank. Kijkend naar een dergelijk gebruiksmeubel is een nadere beschouwing van het gebruik hiervan zeker de moeite waard. De vatenbank in het veldwachterskamertje in 't Regthuis. Hieronder een tekening die tekenaar Jaap Hartog uit Assendelft maakte van de vatenbank. Opvoeding van hogerhand In 1875 evalueerde men de cholera-epidemie uit 1870 en beschreef daarbij de situatie in Montfoort. Zowel op het platteland als ook in de stad was op plekken waar de armoede groot was, het drinkwater vaak ver beneden peil. Mensen dronken water uit de (vervuilde) sloot of de stadsgracht. Tussen 1860 en 1880 was bijvoorbeeld het sterftecijfer in de provincie Utrecht relatief hoog ten op zichte van de rest van Nederland. Verschillende gemeen tebesturen besloten voor lichting te geven en zij namen initiatieven om de ergste troep op te ruimen. Bovendien stimuleerden zij het volk zich vaker te wassen. Zo verhoogden betere drinkwaterleidin gen en badhuizen in de steden de persoonlijke hygiëne. Op het platteland was de controle moeilijker. Er werd in die tijd zelfs een schoolplaat ontwikkeld die diende ter ondersteu ning voor het verhaal van de schoolmeester over gezondheid, ziekte en het nut van schoon water. Zo leerden de kinderen over hygiëne en het voorko men van ziektes. Hygiëne Nederland had in vroeger dagen de naam van een schoon en zindelijk land te zijn. In veel landen om ons heen gaf men hoog op over onze reinheid. Nu gold dat vaak wel voor in en om het huis, maar op het lichaam was men min der proper. Ook wist men niet hoe je op een verantwoorde manier met het bereiden van eten moest omgaan. Ziektes Door het ontbreken van schoon leidingwater, wat in onze moderne tijd zo vanzelfsprekend is, liep men in de 19e eeuw vaak een ziekte op. In die tijd kwamen besmettelijke ziekten als difterie, tyfus en cholera met regelmaat voor. Bekend zijn de waarschuwingen van de gemeentebestu ren om vooral geen slootwater te gebruiken. Op oude foto's is te zien hoe het wemelde van de poepdo zen langs de kant van de sloot. Het was geheel niet onge bruikelijk om de borden en etenspannen in sloot schoon te maken vlak naast een plee. Om gebruik van slootwater te ontmoedigen, goot het gemeentebestuur van Zuid-Schar- woude zelfs petroleum op het water. De petroleum maakte het water ook onaantrekkelijk voor muggen. Toch kon deze maatregel sommige mensen niet beletten om de pannen en borden af te boenen bij de stoep op kant van sloot. Rijksvoorlichting Tot het derde kwart van de 19de eeuw waren zowel het Rijk als de lagere overheden niet bereid aan de volksge zondheid veel geld te besteden. Dit kwam voort uit het heersende liberalisme, een politieke stroming die ervan uitging dat de mens dingen, die voor hem van belang zijn, het beste zelf kon regelen. 6 Oktober 2010

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 7