\3 Redactie De opening van 't Regthuis Willem Vis is hier afgebeeld met collega's onderwijzend personeel van de Openbare Lagere School in Oudkarspel. Achter van links naar rechts: l.onbekend, 2.Meester Klay, 3. Vermoedelijk Juffrouw Kuiper. Vooraan: l.Willem Vis, 2.Meester Vos van Zon, 3.Juffrouw Schalee (foto mevr.N.van der Heide, Hoofddorp) Zij is de kleindochter van meester Willem Vis en de ach terkleindochter van meester Jan Vis uit Oudkarspel. Zij wilde ons graag een poppenhuis schenken dat nog door haar opa was gemaakt voor haar moeder Agatha Vis (1907-1997). Erik-Jan Kistemaker, de echtgenoot van onze PR-medewerkster Ilona Kistemaker-Koenders, haalde het bij mevrouw Van der Heide op. Met Willem Vis weer rust in Oudkarspel Jan Vis was een respectabel hoofdonderwijzer aan de Openbare Lagere School in Oudkarspel die in 1896 zijn schoolcarrière beëndigde. Zijn opvolger J.H. Hoffmans uit de grote stad Rotterdam deed zijn uiterste best op deze dorpsschool om er wat van te maken. Toch wist hij geen band op te bouwen met de Oudkarspel bevolking. Na enkele jaren ging het helemaal mis toen er in huize Hoffmans ook nog eens echtelijke problemen ontstonden. De bevolking keerde zich nu massaal tegen meester Hof- fmans. Zijn voordeur werd ingetrapt, zijn tuin werd ver nield en meester werd met verlof gestuurd om de situatie in de hand te kunnen houden. Bij zijn terugkeer kon een heuse volksopstand met moeite door van buiten aange voerde politieverversterkingen worden onderdrukt. Het is duidelijk dat meester Hoffmans beter ergens anders kon gaan werken en zo liep het ook af. Nu moest er weer een nieuw hoofd benoemd worden. Willem Vis, de zoon van Jan Vis, werd in 1903 het nieuwe hoofd en dat ging gelukkig weer wel goed. In de geschiedenis van Oudkar- Zo zag Agatha Vis er uit toen zij drie jaar oud was en haar vader Willem Vis zelf een poppenhuis voor haar maakte spel was echter de Vis-loze periode van 1896-1903 een on gekend heftige periode. Maandenlang stonden de kran ten vol van alle woelingen en de daaruit voortvloeiende rechtszaken. Maar vanaf 1903 zorgde Willem Vis weer voor rust in de gemeenschap. Oktober 2010 5

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 6