het vorige nummer Redactie De reisclub WOW In de groepsfoto van de Reisclub WOW stond een fout. Jaap Stegers (bovenste rij nummer 9) blijkt Jaap de Jong te zijn. De zoon van Jaap maakte ons hierop attent. Op en rond de Kromme Brug Nico Rootjes belde ons met de mededeling dat zijn zoon Alex Rootjes één van de uitbaters van De Roode Leeuw is en niet zoals vermeld Erik Rootjes. Foto van de kleuterschool uit 1943. Van Jaap Plakman kregen we onderstaand commentaar: In de laatste "Otterplaat' (laat ik de nieuwe naam maar gebruiken) staat een artikeltje met een foto van de kleu terschool in Oudkarspel uit 1943 (blz. 5). Nr. 49 kan m.i. onmogelijk Marietje Mandemaker zijn, want zij is van mijn leeftijd (geboren in 1942) en dus in 1943 nog te jong om op deze foto te staan. Ik heb ook zo mijn twijfels over Engeltje Klingeler (nr. 48) en Annie Kramer (nr. 52). Van Ard Smid kregen we de volgende leuke aanvulling Ik, Arend Smid, geboren op 21 juli 1942, heb op de Butter- laan gewoond vanaf 1942 t/m 1956. Mijn ouders woon den er al eerder; dat waren Ab Smid en Dinie Smid-Bak ker. Verder waren er mijn zus Marian Smid en later mijn broer Ab Smid jr. We woonden op nummer 6 en mijn ou ders huurden dat van Piet Gelder die er naast woonde op nummer 7, dus niet op nummer 6, zoals vermeld stond. In mijn beleving was het huis van de buren van de fami lie Reek-Dieleman, niet aan elkaar gebouwd, zoals in het artikeltje stond. Verder, achter het huis van de fam. Hoogeboom, woonde de fam. Blijleven met vijf kinderen, waarvan de oudste "gewoon" was. De drie daarop volgende kinderen wa ren doofstom. De jongste, Cor(tje) Blijleven, was van mijn leeftijd. Hij was ook "gewoon", dat wil zeggen: de oudste en de jongste waren dus niet doofstom. Wat gebeurde er met Cor? We liepen op de Dorpsstraat. Vlak bij de VIVO-winkel nabij het DTS-terrein werd Cor overreden door een vrachtwagen van A.Spoor uit Dirkshorn. Ik werd daar weggehaald en enige dagen erna mocht of moest ik mee op rouwbeklag. Deze term was voor mij abracadabra en ik zag dat niemand huilde. Hij ging immers naar de hemel, waar het veel beter was? Verder is nog leuk te vermelden dat toen er sprake was dat er een verkaveling zou zijn gepland, ze tegen mij gek scherend zeiden: "Arend, hier komt een weg." Dat was niet te geloven, niet als je een jaar of zes bent. Verder, toen ik mijn eerste fiets kreeg, moest mijn vader blokken maken op de trappers, anders kon ik er niet bij. Ik heb verschillende trappers verspeeld op de brug met ijzeren spijlen. Kortom als de schrijver van dit stukje dit allemaal had geweten, dan had ik hem een hoop kunnen vertellen. Mevrouw Jopie Kok-Oud kwam met de volgende wel kome aanvulling Voor mij kwamen de namen van de bewoners van de Butter- laan niet erg duidelijk over. Er is een groot verschil tussen de tijd van de bewoners. Zelf heb ik n.l. andere herinneringen. Voordat de familie Asma daar heeft gewoond, woonde daar de familie G. van Dort met hun dochters Griet en Nel. Deze familie woonde naast de familie C. Borst. Na de familie C. Borst kwamen Mevr. Tauber met haar doch ter Trien, later de familie G. Stoop. In het huis naast de familie Reek woonde: eerst de familie Ab Smid, daarna fam. A. Carnas en de familie Max Kroon. Aan de oostkant van het blokje van vier woningen woon den de familie K. Hoogeboom, daar achter de familie Blij- leven, daarna de heer E. van Loenen. Het huis van de familie Plakman werd bewoond door de ge broeders Dirk, Meier, Cor en Piet, hun zuster Aaltje met haar man Jaap Troostheide en zijn vader. Het was een volle boel. Daarnaast heeft de familie K. Schuijt gewoond, daarna de familie S. Mulder-Hand en de familie Wildeboer. De boerderij aan de zuidkant van de Butterlaan is opnieuw opgebouwd tot twee woningen. Het is één huis gebleven. Dan de foto op blz. 30: Jan Zijp met de ezel is genomen bij het hekje van het winkeltje van weduwe v/d Hoek. Dit is zuidelijker dan de zuurkoolfabriek van de Nijs. Op de achtergrond zie je "de Witte Roos". Op blz. 32 staat bakker Cees Verkroost, dit moet zijn bakker Willem Verkroost. IJsbrand Kaan reageerde op het artikel als volgt Naar aanleiding van het artikel over de Butterlaan en zijn bewoners, het volgende: Hier staat dat aan het einde van de Butterlaan een tweetal poterbewaarplaatsen stonden, en dat die zijn verhuisd naar de Zaagmolenweg. Dat moet zijn 1 poterbewaarplaats en die stond bij de Butterlaan. De andere stond in Noord-Scharwoude, achter op De Nederlanden. Ze waren eigendom van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, bestaande uit tuinders uit Oudkarspel en Noord- Scharwoude. Mijn vader Willem Kaan was daar voorzitter van. De leden betaalden huur voor de poterbakken. Als er ruimte over was, werd er ook aan niet-leden verhuurd. Hoi gaat op studie Van Jan Brink uit Noord-Scharwoude kregen we dit toege stuurd: Onlangs heb ik Van Otterplaat tot Groenveldsweid, 15e jaargang oktober 2009, uit de bibliotheek gehaald. Op blz. 48 staat een foto met misdienaars. De derde van rechts is mijn vader: Johannes Theodorus (Jan) Brink, geboren 13 maart 1942, overleden 9 oktober 2002. Hij was woonachtig in Zuid-Scharwoude. Zijn va der was Adrianus Petrus Brink, oud-secretaris van de Ka tholieke Ouderenbond. Oktober 2010 3

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 4