T wee seno en yerc Hwenen in een jaair Cor Oudendijk Als oorspronkelijk Zuidschar- wouder moest ik na de kleuter school in de Koog naar de Open bare Lagere School (de school van meester Kriek) in Noord-Schar- woude. In het begin vond ik dat maar niks. De kinderen waar ik mee op de kleuterschool had ge zeten, gingen bijna allemaal in Broek naar school. De Kromme Brug was namelijk de school- grens. Alleen Nico en Peter Hart en Nico Silver, die allemaal aan de Oosterdijk woonden, vielen ook benoorden de Kromme Brug. De kinderen van mijn leeftijd wa ren allemaal katholiek en gingen naar een school waar ik alle da gen langsliep: de R.K.Par. School. Ik heb me lang afgevraagd wat een Par. School was. Ik weet nog wel dat de school aan de Kerklaan in eerste instantie aan voelde of ik in het buitenland terecht was gekomen. Ik kende er niemand. Toen ik op de school van meester Kriek kwam, was juf frouw Kriek nog geen onderwijzeres op deze school. Dat was juffrouw Misset. Talloze kinderen hebben bij deze bejaarde dame in de klas gezeten. In 1961 ging zij met pensioen en vertrok zij naar Sassenheim. Ik herinner me nog dat de bel aan de buitenkant hing en door meester Kriek werd geluid. Na de verbouwing in De Openbare Lagere School, later De Kloet geheten, na de verbouwing in de jaren '60 (foto Geert Veenstra) 1961/1962 hing de bel binnen en zag de school er met een nieuwe eerste klas heel anders uit. Ten tijde van de verbouwing stond er op de plaats van de oude speeltuin een noodschool. Ik herinner me nog een liedje dat we moesten zingen: Viert allen feest nu en hijst het rood wit blauw, Lang zal het leven, ons nieuwe schoolgebouw. Wij zijn er trots op en blijven altijd trouw Aan de school in Noord-Scharwou. Na zes jaar deze school te hebben doorlopen, verliet ik deze in 1966. Op dat moment overviel me toch wel een gevoel van, hier kom ik nooit meer terug. Ik ging, zoals zo velen, naar de ULO, de school van meneer Dullemond. Na mijn eindexamen verliet ik op 16-jarige leeftijd ook deze school. Ook hier de gedachte dat ik er wel nooit meer zou komen. Nu is de kans hierop helemaal verke ken. In 2009 verdwenen beide scholen uit het dorpsbeeld. Een licht weemoe dig gevoel valt niet te onderdrukken. Wat rest, zijn enkele foto's. De Openbare ULO school aan het einde van de Kerklaan (foto coll. Karl Möller) Oktober 2010 47

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 48