De brand in de Sint Maartenskerk in Oudkarspel De vrijwilligers leggen in een rap tempo de dakpannen op de kerk. Met alpinopet Gerard Zeeman. Op vrijdag 15 september 1972 om acht uur 's avonds werd de kerk officieel in gebruik genomen. Op vrijdag avond 29 september werd om acht uur het nieuwe orgel ten doop gehouden. Het orgel werd gebouwd door Ade- ma's Kerkorgelbouw van 1854 uit Amsterdam. Dit orgel, waarvan het bijzondere is dat het geschikt is voor zowel barok als romantiek, werd in de eerste jaren na de restau ratie bespeeld door Hendrik Timmerman. De kerk van Oudkarspel was uit de as herrezen, alleen de restauratie van de toren was nog niet voltooid. Dat gebeurde pas in 1973. Sinds die tijd heeft Langedijk weer een juweeltje van een Allemanskerk. Bronnen: Diverse krantenartikelen Informatie en foto's van Gerard Zeeman Op de linker foto, ooit genomen door dokter De Wit, is de kerk in oude hoedanigheid te zien vanuit het zuiden. Op de rechter foto de kerk zoals die er na de restauratie inmiddels bijna veertig jaar uitziet. Restauratie Negen juni 1970. Precies één jaar na de brand. Het was prachtig zomerweer, de vlag wapperde en veel mensen waren naar de plaats gekomen waar burgemeester Zwart van Langedijk de eerste steigerklem zou slaan, als offici eel begin van de herbouw van de kerk. Het was 15.30 uur, het tijdstip dat de brand één jaar gele den was uitgebroken. Het startsein voor de wederopbouw van de kerk was gegeven. Onverbrekelijk verbonden met dit startsein waren de financiën. De totale kosten van de restauratie bedroegen ruim 1 miljoen gulden. Hiervan had de verzekering f 671.500,- betaald. Aan subsidies van het Rijk, provincie en gemeente verwachtte men f 480.000,-. De werkwijze met betrekking tot de restauratie is in overleg met Monumentenzorg, architect, restauratiebedrijf en kerk voogdij gewijzigd van aanneming in regiebouw. De werk zaamheden werden uitgevoerd door restauratiebedrijf Yde Schakel uit Exmorra in Friesland. Het dagelijks toezicht bij de bouw werd uitgeoefend door de kerkvoogdij, het weke lijkse was voor rekening van het architectenbureau, terwijl de Rijksdienst voor de Monumentenzorg periodiek contro les uitvoerde. De controles van de weekrapporten werden ook door deze drie instanties gedaan. Tussentijds werd besloten om het dak van de kerk niet weer van leien te voorzien maar hiervoor in de plaats een pan nendak te plaatsen. Het leggen van de pannen, 14000 stuks in totaal, werd op voorstel van de familie Zeeman gedaan met behulp van een aantal vrijwilligers. Onder leiding van vader en zoon Zeeman werd dit werk in de kortst mogelijke tijd uitgevoerd. Op 24 april 1971 werden met regenachtig weer de eerste 4000 gelegd. Op 1 mei volgden de andere 10000 stuks. 's Avonds om zeven uur was de klus plat. Er was een besparing gerealiseerd van maar liefst f 6000,-. De Noordhollandsche Brandwaarborg Mij van 1816 en de Koninklijke Houthandel Eecen gaven, als echt Oudkars- pelse bedrijven, elk een gebrandschilderd raam cadeau. Bij de verdere inrichting van de kerk is vooral rekening gehouden met het feit, dat deze, naast de allemansdien- sten, voor allerlei doeleinden diende te worden gebruikt. Te denken valt aan exposities en concerten. 46 Oktober 2010

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 47