De brand in de Sint Maartenskerk in Oudkarspel Gerard Zeeman Sr bij de naar beneden getakelde luidklok Opruimen Het opruimen van de kerk is werkelijk geweldig verlo pen. In één week tijd was alles aan kant en dat 'alles' hield wat in! Al het puin was voorlopig afgevoerd op het stukje land naast het kerkhof. Het hele karwei is gedaan met be hulp van kruiwagens en schoppen. De stemming onder de puinruimers was uitstekend en het koffiekwartiertje in de consistorie, elke avond rond half negen, was altijd bar gezellig. De firma Krijgsman zorgde voor bier en frisdranken, terwijl P.Danklof een paar pakken koffie bracht. Na 41 jaar is het wel leuk om deze puinruimers nog eens met name te noemen. Hier volgen ze: P.Biersteker, P.de Boer, H.Bruin, R.Bruin, Jac. Greeuw Pzn, P.Greeuw, A.T.Groen, N.P.Hart, J.Hink Pzn, N.J.Klos, IJ.Klos, A.Kroon, C.Langedijk, J.Meyer, J.Meyer Jr, St.Meyer, C.Meyer, Th.Meyer, K.Metselaar, FMoeijes, P.Mosk, M.R.Pliester, J.Polman, J.C.Rootjes, J.Rootjes Jzn, N.Rootjes, P.Rootjes, W.Rootjes, J.Tauber, H.Timmerman, J.Th.Valkonet, J.Vermeulen, J.Vlug, H.Wolfswinkel, G.Zeeman Sr, G.Zeeman Jr en D.Zeeman. Na het puinruimen besloot men om nog één kerk dienst te houden in wat nog over was van het gebouw. Het werd op bijna alle fronten een succes. Velen zijn die hele zondag in touw geweest om alles voor elkaar te boksen. Luidsprekers in de toren hijsen, zitplaatsen creë ren, geluidsinstallaties aanleggen, programma's drukken, koffie zetten en kijken naar het weer. Welnu, het regende toen alles voor elkaar was. Gelukkig kwamen de mensen toch om vijf uur, zodat de dienst gewoon door kon gaan. Het werd een geweldige gebeurtenis, mensen met para plu's op ongeschaafde planken te zien zitten. Het is niet ondenkbaar dat er na deze gebeurtenis die maandag bij een paar mensen een lichte verkoudheid te bespeuren geweest zal zijn. Al met al een gebeurtenis waar Oudkarspel trots op kon zijn en die niet gauw ver geten zou worden. Architect en historisch onderzoek Als architect voor de restauratie van de kerk werd, op ad vies van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Bouw- en Restauratiecommissie in Den Haag, benoemd de heer Joh. A. Peters uit Den Helder. Architect Peters was een zeer kundig man die al verschillende kerken geres taureerd en nieuw gebouwd had. Hij werkte nauw samen met H.Janse, architect bij de Rijksdienst. Deze dienst stond positief ten aanzien van de herbouw van de verbrande kerk. Zij wilde, indien dat nodig mocht zijn, een beperkte subsidie verstrekken in de kosten van de herbouw. Nu de muren van de kerk er zo kaal en bloot bijstonden, was de gelegenheid voor een onderzoek naar de ouder dom van de kerk uniek. De toren was oorspronkelijk een Romaans bouwwerk met veel 13e eeuws materiaal. Het koor van de kerk is laat-Gotisch en het is middeleeuws, hoewel in 1868 grondig verbouwd. In de kerkmuren is een hoeveelheid tufsteen verwerkt, hetgeen wijst op een zeer hoge ouderdom. Kort na het jaar 1000, toen het na de invallen van de De nen en Noormannen wat rustiger werd in onze streken bouwde men namelijk kerken van tufsteen uit de Eifel. Omstreeks 1200 begon men baksteen te gebruiken. De aanwezigheid van tufsteen moet dus duiden op een kerk die reeds rond het jaar 1000 op deze plaats stond. Ook in het dakruitertje, dat 130 jaar geleden vervangen werd door een ander, was veel tufsteen verwerkt. Het kleine torentje lag na de brand naast de kerk Oktober 2010 45

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 46