De brand in de Sint Maartenskerk in Oudkarspel Het interieur voor f 50.000,- Het prachtige orgel voor f 150.000,- De toren en het uurwerk voor f 330.000,- Maar of deze bedragen voldoende waren voor de restauratie was twijfelachtig. Vandaar dat er een geldinzameling op touw werd gezet. Allereerst was het nodig om de schade op te nemen. Op een gegeven dag gonsde het van de geruchten in Langedijk. Er zou aanstonds een helikopter ko men die een oefenlanding zou maken naast de kerk. Op het grasveld waren al witte lijnen te zien. Het moesten eigenlijk kalkstrepen zijn maar daarvoor ontbrak de tijd. Geen nood, er werden keukenrol len gehaald bij Bram Klos en daarmee werden de hoeken van de landingsplaats aangegeven. Stenen zorgden ervoor dat de rollen niet wegwaaiden. De helikopter kwam inderdaad. De piloot zette eerst zijn maatje op de toren af en pikte toen drie mannen op. Dit waren Dick van den Kommer van Openbare Werken, Gerard Zeeman Sr en Gerard Zeeman Jr van Bouwbedrijf Tauber. De mannen werden aan de hijskabel op de toren gebracht. Gerard Zeeman Jr hangt onderaan de helikopter en wordt in de toren neergelaten. (foto Jaap Schoen) Daarom weten we precies wanneer de rode haan opnieuw zou toeslaan. Op 9 juni 1969 zijn zoals gezegd, om on geveer 15.30 uur loodgieters bezig met onderhoudswerk zaamheden. Nog geen drie kwartier later wordt er door mevrouw J.de Waard-Goudsblom een foto gemaakt van een fel brandende kerk waarvan de klok tien voor half vijf aanwijst. Te redden valt er niets meer. In enkele uren tijd rest er niets meer dan een troosteloze ruïne. Plannen voor herbouw Hervormd Oudkarspel zat niet bij de pakken, of liever de puinhopen, neer. Er werd geld ingezameld voor de zo veelste restauratie van de kerk. Natuurlijk was de kerk verzekerd tegen brand. Het kerkgebouw voor f 650.000,- De mannen smeten de gevaar opleverende stenen naar beneden, tot groot vermaak van alle dorpelin gen, op één na. Die ene was opa Gerard Zeeman. Die vond het maar niks dat zijn zoon en kleinzoon daar zomaar aan een 'dun touwtje' in de lucht bun gelden. Hij brak door de afzetting op de brug heen, maar werd subiet teruggestuurd door de politie. De oude Zeeman sprak toen de legendarische woor den: 'Hangt jouw zeun deer, of is 't moines?' en hij stiefelde gewoon door. Intussen gingen Van den Kommer en vader en zoon Zeeman stug door om alle loshangende voorwer pen van de toren te verwijderen. Tevens werd er een katrol bevestigd aan de bovenkant van de toren zodat er later een verbinding van de begane grond met de toren zou zijn. Uit veiligheidsoverwegin gen heeft men dit karwei ook met behulp van de helikopter uitgevoerd. Het bouwen van steigers en trappen vanaf de grond zou, vanwege de loshangende voorwerpen, veel te gevaarlijk zijn geweest. De Konink lijke Luchtmacht heeft geheel belangeloos dit werk uitge voerd. Alle lof voor deze kosteloze medewerking. De grote klok heeft men opgetakeld met behulp van een zogenaamde 'Westontakel' en daarna door het gat in het kruisgewelf laten zakken. De hijswerkzaamheden wer den uitgevoerd door Gerard Zeeman Sr en zijn beide zo nen Gererd en Dick, onder toeziend oog van Jan Tauber. De klok vertoonde een grote barst en zou opnieuw ge goten moeten worden. De kleine klokken uit de toren op het koor werden niet beschadigd. Later zouden die hun verheven plaats weer innemen en hun vriendelijk geluid weer laten horen. 44 Oktober 2010

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 45