De brand in de Sint Maartenskerk in Oudkarspel Dit kwam mede doordat de smalle Dorpsstraat hier en daar belemmeringen vertoonde door geparkeerde auto's. De Voorburggracht was toen nog water zodat de Dorpsstraat de enige aanvoerroute was. Om kwart voor zes kon het ka non worden ingezet. Deze spuit spoot over grote afstand meer dan 2000 liter water per minuut via de galmgaten in de toren, maar ook dat mocht uiteindelijk niet baten. Bijko mend effect is geweest dat de door het vuur opgewarmde klok bij aanraking met het koude bluswater is gebarsten. in de toren en brandt de kerk gedeeltelijk af. Na deze brand mist de toren zijn markante spits. De luidklok, die uit 1562 stamde, gaat eveneens verloren. Er komt geen nieuwe spits op de toren. Na de restauratie hangt er in 1638 wel weer een nieuwe luidklok. In de klok wordt het volgende rijm gegoten: Tot Outcarspels kerck behoor ick Ick roep U tot Gods woort gelick En verkondige U die vre bekwaem Ende oock vreuchde U aengenaem En oock droefheit in stede Weest hiering verduldich meede In 1862 wordt besloten om de Sint Maartenskerk een ware gedaanteverwisseling te laten ondergaan. Er komt een nieuw schip waarvan het dak doorloopt in het oor spronkelijke dak. Hierdoor is er sprake van een pseudo- basiliek. Er wordt door de bouwmeesters flink geruzied over de nieuwe toren. Moet die nu met of zonder spits worden uitgerust? Het eind van het liedje is dat in 1870, na afwezigheid van 250 jaar toch weer een spits op de 42 meter hoge toren komt. Helemaal bovenop de torenspits kijkt de haan uit over het dorp. Echter, de koperen haan doet meer dan alleen rondkij ken. In 1896 trekt hij onweerstaanbaar de bliksem aan en opnieuw gaat de kerk in vlammen op. Na het herstel van kerk en torenspits blijft deze het silhouet van het dorp bepalen. In het kasboek van timmerman Klaas Kardinaal uit 1910 vonden we dat de kerk in Oudkarspel op 19 ja nuari 1910 raak geslagen is door de bliksem. In de daar opvolgende maanden had Kardinaal flink wat klus aan de reparatie van de toren. De klok krijgt er in 1920 een minutenwijzer bij. Het publiek, waaronder burgemees ter H.H.Zwart, werd teruggedron gen in verband met instortingsge vaar. Even later, om vijf over zes, was het zover. De spits kwam naar beneden. Om tien voor half zeven gaf de zware luidklok de strijd op. De anders zo juichende stem klonk gebarsten toen hij dwars door de betonnen vloer naar beneden viel en ondersteboven bleef hangen hal verwege het bakstenen plafond van de hal. Om half acht was het zover dat men alleen nog de spuit hoefde te richten op de smeulende massa in de kerk. Slechts de muren stonden nog overeind. Het vuur had over wonnen. Oktober 2010 43 Brand vormt de rode draad in de geschiedenis van de Sint Maartens kerk. Zo slaat in 1621 de bliksem De troosteloze ruïne nadat het vuur zijn verwoestende werk had gedaan Het waterkanon spuit recht in de brandende toren

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 44