D e brand ie Sint Mlaartenskerk Ikarspe. II in d 'me Wietze Dreijer Het prachtige orgel zoals dat er uitzag voor de brand den meer aan. Het vuur schoot door het tongewelf heen en meteen vatte het orgel vlam. Het was ongeveer kwart over vier toen het gewelf naar beneden stortte. De inmiddels gearriveerde agent van politie Grimijzer heeft samen met Timmerman en de koster geprobeerd om nog enige waardevolle spullen te redden. Het avondmaalser- vies uit 1713, de avondmaalstafel, het doopvont, de lesse naar en de kanselbijbel waren het enige dat ze naar buiten konden brengen. De kerk stond toen al zwart van de rook. Het was een prachtige, zonnige dag met een harde wind uit het oosten en juist daardoor greep het vuur snel om zich heen. De inmiddels gearriveerde brandweer, onder leiding van de plaatsvervangend hoofdcommandant Cees Rutsen van de Langedijker brandweer, zag direct dat er geen redden meer aan was. Hij riep direct de hulp in van de korpsen uit Broek op Langedijk, Alkmaar, Ou- dorp en Warmenhuizen. In totaal waren de spuitgasten met 30 slangen in de weer om te redden wat er nog te redden viel. Manschappen van de bedrijfsbrandweer van de Koninklijke Houthandel Eecen zorgden voor het nat houden van de pal naast de kerk gelegen consistorie an nex kosterswoning van Klaas Hart. De brandweer moest vanaf grote afstand blussen. De brandweerwagens konden niet dicht genoeg bij de kerk komen vanwege dat de brug over de Achterburggracht te smal was. Een brandspuit had in die tijd een capaciteit van maximaal 250 liter bluswater per minuut. Groter ma teriaal was alleen in Zaandam beschikbaar. Commandant Rutsen heeft de hulp van Zaandam ingeroepen om met hun waterkanon te komen helpen, maar het duurde te lang voordat het kanon ter plaatse was. Het was maandag 9 juni 1969 toen om ongeveer 15.30 uur Stam, van de gelijknamige firma Stam uit Warmenhui zen, zich naar de koster spoedde met de boodschap: 'Bel snel de brandweer want de kerk staat in de brand.' De firma Stam was bezig met de laatste loodjes van de werkzaamheden van de verschillende reparaties van de laatste weken. Het omvatte het opnieuw beleien van de beide torens en het repareren van de goten. Tevens had den ze net nieuwe bliksemafleiders op het kleine torentje en het dak gemaakt. Die middag zouden ze juist de werk zaamheden afronden. Nadat de koster de brandweer had gebeld, belde hij de president kerkvoogd Hendrik Timmerman. Deze rende naar de kerk en greep, samen met de koster, twee schuim- blussers welke in de kerk hingen. Ze vlogen daarmee de trap op naar het orgel. De brand was namelijk tussen het tongewelf en de kap van de kerk, aan de noordkant, net boven het orgel begonnen. Er was echter geen red- De kerk is al bijna verbrand maar het vuur heeft nog niet de toren verwoest (foto collectie Karl Möller) 42 Oktober 2010

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 43