De Pathéfoon Het gerestaureerde interieur van het huis van Dirk Dirk aan zijn oude pianola Dirk de Graaf en Gerie Paarlberg bekijken gezamenlijk oude foto's weer goed op peil. Ook verzorgde hij kleinschalige muziekavonden. Dirk haalde vooral jazzensembles naar Zuid-Scharwoude, maar ook een ster als Astrid Nijgh wist de weg naar "De Pathefoon" te vinden. Dirks buurman, Frans Marcini, pianovirtuoos, maar vooral entertainer, verzorgde schitterende optredens. Marcini leeft niet meer, maar de herinnering aan zijn optredens is nog springlevend. De oude uit 1875 date rende piano is bij de brand verloren gegaan. In het zaaltje heeft Dirk nu een oude pianola uit 1913 staan. Momenteel wordt dit prachtige instrument ge restaureerd. Nog even en het kan weer gebruikt wor den bij optredens. Als de pianola weer bespeelbaar is, wil Dirk weer muzikanten naar "De pathefoon" halen. Het zaaltje is wel niet zo groot, maar wel erg sfeervol. Muziek en sfeer hebben een fantastische wisselwerking op elkaar, dus dat belooft veel goeds. Toen de familie Paarlberg de woning betrok, vond zij op de zolder, onder een van de bedsteden, een paar Keulse potten en een stenen kruik met oor, een herinnering aan het armenhuis. Dirk Dirk kon het zaaltje inclusief de woning in 1981 van de di aconie kopen. De woning richtte hij met antieke spulletjes helemaal naar zijn smaak in, het zaaltje kreeg de bestem ming van privé-theater. Dirk vertoonde hier zijn prachtige historische filmmateriaal. Hij bezat een grote collectie vi deobanden en dvd's. Veel daarvan is tijdens de brand ver loren gegaan, maar gelukkig is de collectie dvd's en video's Sinds kort bezit Dirk een heus draaiorgel luisterend naar de naam "La Petite Fleur" (de kleine bloem). Een draaior gel is meer bedoeld voor de buitenlucht, maar bij gebrek aan bergruimte staat het ook in het zaaltje. Dit draaior gel is nieuw, gemaakt door de heer Frederiks uit Broek op Langedijk. De heer Frederiks is een groot liefhebber van draaiorgels en draaiorgelmuziek. Het orgel moet nog echt met de hand gedraaid worden. Dirk heeft plannen om ermee de boer op te gaan. Hij wil markten, braderieën en andere festiviteiten graag een extra feestelijk tintje ge ven. Mensen die een speciale attractie op hun feest wil len, moeten hun kans grijpen. Dirk laat zijn draaiorgel graag horen en zo nodig zingt hij er ook nog bij. Slot Het diaconiezaaltje, een pandje met een bijzondere ge schiedenis, een pandje met ook elke keer weer een bij zondere bestemming. Diversionist Dirk hoort daarbij en laten we hopen dat hij ons nog lang kan laten genieten van zijn activiteiten. Bronnen: Informatie van Dirk de Graaf en Gerie Paarlberg Oktober 2010 41

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 42