De Pathéfoon Als we deze tekst mogen geloven, was er in 1874 al sprake van multifunctioneel gebruik van het zaaltje. Op 25 april 1882 besloot de kerkenraad het zaaltje in gebruik te stellen voor de op te richten zondagsschool. De zondagschool heeft dus on geveer een eeuw gebruik gemaakt van deze zaal. De zondagsschool is lang geleid door Truus Tuijn. Truus bestierde ook de jongerenvrijetijdsclub "De Vrije Vogels". Ook "De Vrije Vogels" hadden het diaconiezaaltje als hun thuishaven. Daarnaast maakten vrouwenverenigingen er gebruik van voor hun activiteiten en belegde de Hervormde Gemeente er vergaderingen. Heel lang was de Nutsbibliotheek er gevestigd. Deze bibliotheek draaide met een zeer bescheiden budget op de inzet van vrijwilligers. De hedendaagse bibliotheekbezoe ker zou zijn neus ophalen voor deze nutsbibliotheek, maar tot in de jaren zestig van de vorige eeuw, voorzag deze voorziening wel degelijk in een behoefte. De familie Paarlberg Ongeveer zeventig jaar geleden betrok de familie Paarlberg het inmiddels voormalige armenhuis. We blijven hier wat langer bij stilstaan omdat Gerie Paarl- Gerie Paarlberg trouwde vanuit het ouderlijk huis Maarten Vlug (linksachter) en meester Renaud beheerden de bibliotheek. Moeder Paarlberg-Aarsen was er net om een boek te ruilen. Foto uit 1958. berg, geboren en getogen in dit armenhuis, ons deelge noot wil maken van haar herinneringen aan haar jeugd. Toen de familie Paarlberg het pand betrok, was Gerie's broer Dick al geboren. De wieg van Dick stond in Broek op Lan- gedijk. Daar heeft het gezin Paarlberg maar kort gewoond. Al heel snel verhuisde de familie naar een al lang geleden afgebroken huis naast café De Schelvis in de Koog, om van daaruit naar het voormalige Armenhuis te verhuizen. De voorzieningen in het voormalige armenhuis waren nog heel provisorisch, een fatsoenlijk toilet is er bij voor beeld pas na een jaar of tien gekomen. De doorgang naar het diaconiezaaltje was dicht gemaakt. Boven bestond die doorgang nog wel. De kerkenraad gedoogde dat moeder Paarlberg op de zolder van de diaconie de was droogde. Op de zolder van de woning van de familie Paarlberg waren twee bedsteden. In een van die bedsteden, aange duid met het koosnaampje "'t koessie" (het koetsje), sliep Dick. Op de zolder was een onderkomen voor onderdui kers. In geval van nood konden er drie volwassenen in verdwijnen. De schuilplaats was absoluut onvindbaar. Na de oorlog is deze schuilplaats afgebroken. De regenbak was nog volop in gebruik. De regenbak zit er waarschijnlijk nog steeds, maar is later volgestort met puin. Het deel boven de grond is afgebroken. Als kind speelde Gerie vaak in de zandbak pal naast de regenbak, onder andere met haar jongere buurmeisje Marry Koorn. In de woonkamer beneden waren ook twee bedsteden. Er was een prachtige houten schouw aanwezig, die bij de brand verloren is gegaan. De schouw die Dirk na de brand heeft laten maken doet niet veel onder voor het oorspronkelijke exemplaar. De bedsteden zijn verdwenen maar Dirk is er in geslaagd de authentieke sfeer van het pandje te behouden. Gerie genoot tenminste volop van de hernieuwde kennismaking met haar geboortehuis. De tekst luidt: Gij die eens na ons komt, Geeft ook in dit gesticht Als wij, der grijsheid brood Den jeugd hier onderricht 40 Oktober 2010

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 41