De Pathéfoon Het zaaltje Vroeger had het zaaltje een karakte ristiek trapgeveltje. De verkeerssitu atie was ter plekke erg onoverzich telijk en dat was voor de gemeente Langedijk een reden om met de dia conie te onderhandelen over het idee het zaaltje een stukje in te korten. Deze onderhandelingen hebben er toe geleid dat de diaconie in 1961 een strook van 20 m2 aan de gemeente Langedijk heeft verkocht. Het trap- geveltje is toen gesloopt en ongeveer anderhalve meter achterwaarts is een nieuwe bakstenen voormuur opge trokken, nu zonder trapgeveltje. Op aanraden van timmerman Aris Kout heeft Dirk de Graaf besloten het bovengedeelte van de vernieuwde voorgevel te voorzien van planken. Linksboven de oude situatie waarbij het diaconiezaaltje nog een trapgevel had. Dit is een goede keuze geweest. Rechtsonder de in 1961 naar achteren gezette gevel. ontevredenheid en weerspannigheid, waar zij toch over tuigd moesten wezen dat zij alle reden hadden meer dan voldaan en dankbaar te zijn. Misschien had de voorzitter het gelijk wel aan zijn kant, maar enige vorm van luxe zullen de bewoners wel niet gekend hebben. De mensen werden echt "aan hun eind geholpen", maar dan in een andere betekenis die wij daar meestal aan geven. Het verhaal gaat dat een van de bewoners in drieën is begra ven: eerst zijn ene been, toen het andere, en kort daarna volgde de rest. Vanaf rond 1900 tot 1921 waren Roelof Joinking en zijn vrouw Trijntje Volkers "vader en moeder" van het ar menhuis. In 1921 zijn zij naar Schoten vertrokken, alwaar Roelof een functie kreeg als portier. Niet zo vreselijk lang daarna is het Armenhuis opgeheven. Het zaaltje was bekend onder de naam diaconiezaaltje, maar ook on der de niet helemaal zuivere bena ming van consistorie. De consisto rie bevindt zich normaal gesproken in het kerkgebouw. Er werden wel eens kerkdiensten gehouden als de omstandigheden daartoe aanlei ding gaven. Er stond ook een een voudige preekstoel. Omdat er vroe ger een verbinding was tussen het zaaltje en het armenhuis, ga ik ervan uit, dat de in het armenhuis verblij vende bejaarden ook gebruik maak ten van het zaaltje. Dat blijkt ook wel uit de tekst van de in 1874 geplaatste gedenksteen. Oktober 2010 39 f

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 40