ooirwoora. verpemzingen bij de voorp W' Cor Oudendijk Toeval of niet, er zijn dit jaar opvallend veel onderwerpen die handelen in de Tweede Wereldoorlog. In het jaar dat de bevrijding 65 jaar geleden plaatsvond, is het heel passend om deze herinneringen te plaatsen. De redactie is erg blij met de bijdragen van de intussen bij na vaste historici Jaap Kroon en Arie Kaan. Jaap bracht de oude diaconie in Zuid-Scharwoude weer tot leven en Arie vond één van de laatste oorlogsgevallenen. Spontaan meld den zich Jopie Oud en Rien Kort-Rentenaar met verhalen over de oorlogsjaren. Een mooi voorbeeld van donateurs die zelf ook graag eens een bijdrage willen leveren aan ons blad. Wij hopen dat er onder onze donateurs meer mensen zijn die de pen eens ter hand nemen. Onze oud-voorzitter Wietze Dreijer zette zijn tanden in de brand van de kerk van Oudkarspel, op aangeven en met medewerking van Gerard Zeeman. Door een paar toevallige schenkingen van foto's over de familie Hart kwamen we toch weer op een onver wacht spoor van feiten en konden zo weer een stukje histo rie tonen dat anders onbekend zou zijn gebleven. Namens alle medewerkers en medewerksters van de Stichting Langedijker Verleden, 't Regthuis en de Otter plaat wens ik u erg veel lees- en kijkplezier toe. Redactie Een verstilde plaat van bijna 110 jaar geleden. De mensen staan in 1902 doodstil voor de fotograaf die de 'Staase Plaas' in Broek op Langedijk wil vereeuwigen. Zodra je bewoog, dan werd je een wazige vlek op de foto. De 'Staase Plaas' werd zo genoemd omdat daar de staatse gebouwen als het raadhuis en de openbare school geves tigd waren. Links staat de herberg of logement 'De Witte Zwaan' van Pieter Vet. Toen de dochter van Pieter en z'n vrouw Maartje Ruijter vijf jaar eerder trouwde, stond vader bekend als logementhouder. Het was dus kennelijk meer een logement dan een dorpscafé. Pieter en zijn vrouw wa ren beiden afkomstig van Ursem. Het uithangbord toont een sierlijke witte zwaan. Bekend is dat de zwaan symbool was van de Lutheranen. Of dat hier ook het geval is, is on duidelijk. Een Lutherse kerk heeft, voor zover bekend, niet in Langedijk gestaan. De tweede vrouw van links zou Maartje Vet-Ruijter kunnen zijn. De man met de vork zou dan best haar man Pieter kunnen zijn. De zevende van links is naar verluidt Albert ten Brug- gencate. Linksvoor zien we de doorrijstal. In een dergelijke stal reden paard en wagen naar binnen, waarna het paard werd uitge spannen. Het rijtuig hoefde niet te keren en kon via een andere deur de stal weer verlaten. Het eerste huis voorbij de herberg werd bewoond door Arie Glas Czn. Zijn huis werd later afgebroken en in 1918 vervan gen door het postkantoor. Het lange huis rechts, achter de paard en wagen, werd ook bewoond door een Glas: J.Glas, wel te verstaan. Het was helemaal van hout gemaakt, heel ge bruikelijk nog in die tijd. De straatlantaarn, we zien er maar één, staat voor het raad huis. Acht jaar na deze opname, in 1910, zou onder het be wind van burgemeester Arie Slot Pzn een nieuw raadhuis worden gebouwd. De deftige man met bolhoed zal zo te zien een klerk van de gemeente zijn. Van een foto van zo lang geleden, weten we niet alles meer. De mensen zijn allemaal al lang heengegaan. Aan de stand van de zon te zien, zal de fotograaf net na de middag zijn werk hebben gedaan. Misschien denken de mannen op de foto wel: 'Skiet nou 'rs op, kirrel, ik heb nag een zoot te doen', hoewel we dat natuurlijk nooit zeker kunnen weten. Deze prachtige foto voert ons weer even terug naar vroeger. Oktober 2010 Ja, u ziet het goed: de omslag is helemaal anders gewor den. Na vijftien jaar vonden we het tijd worden om eens af te stappen van elk jaar dezelfde kaft van ons blad. De tekening van wijlen Maarten Oortwijn heeft jaren dienst gedaan, maar nu willen we elk jaar een oude foto plaatsen op de omslag. Het is de bedoeling dat we bij de voorplaat wat vertellen over wat er op de foto te zien is. U leest dit in 'Overpeinzingen bij de voorplaat'.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 3